W ostatnim czasie otrzymujemy sporo informacji o uszatkach błotnych Asio flammeus. Pojedyncze osobniki, pary (w tym tokujące ptaki) są obserwowane m.in. w woj. śląskim, opolskim, łódzkim, lubuskim i dolnośląskim. Wszystko wskazuje na to, że może to być dobry rok dla tego gatunku. Potwierdzają to także nasze nocne obserwacje gryzoni. W konsekwencji czego odnotowujemy dużą aktywność np. płomykówki Tyto alba. Należy pamiętać, że uszatka błotna gniazduje na ziemi, zarówno na łąkach, torfowiskach, jak i w uprawach rolnych. Występuje więc ryzyko zniszczenia lęgu w trakcie prac rolnych.
Dlatego też mamy do Ciebie ważny apel o czujność. Jeśli w terenie stwierdzicie uszatkę błotną, która wyraźnie nie jest ptakiem migrującym, to przyjrzyj się jej dłużej. Być może zaobserwujesz, np.:

  • drugiego osobnika,
  • loty godowe,
  • noszenie pokarmu,
  • usłyszysz głosy ostrzegawcze.

To wszystko może oznaczać, że są to ptaki lęgowe. W takich sytuacjach konieczne jest namierzenie gniazda w celu jego zabezpieczenia. Nie jest to prosta sprawa, jednak jest to możliwe.

W 2020 roku, na terenie gm. Baborów (Płaskowyż Głubczycki) w woj. opolskim, natrafiono na lęg uszatki błotnej w uprawie rolnej. Obserwacja ta została opisana tutaj.
Na naszej stronie internetowej, w Atlasie rozpoznawania sów, opisaliśmy ten gatunek i załączyliśmy głosy ptaków – tutaj. Osłuchaj się z nimi.

W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia lęgów uszatki błotnej na obszarach rolniczych, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Niezbędne jest, bowiem podjęcie działań interwencyjnych w celu ochrony gniazda z jajami lub młodymi ptakami.

Uszatka błotna – fot. Magda Michalik-Mrówka

 

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio