Decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze z dnia 30.09.2020 roku, nasze Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. W związku z tym, każdy podatnik ma możliwość wsparcia działań na rzecz ochrony sów.
Od 2023 roku podatnicy mają możliwość przekazania 1,5% podatku.

 

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

W jaki sposób przekazać 1,5% podatku?

Każdy podatnik od stycznia do końca kwietnia składa, bądź od 2019 akceptuje (PIT-37 PIT-38) deklarację podatkową. Procedura przekazania 1,5% podatku jest niezwykle łatwa i zajmuje tylko chwilę. Wystarczy wypełnić w zeznaniu rocznym dodatkową rubrykę. W niej podaje się numer KRS wspieranej organizacji. W przypadku Stowarzyszenia Ochrony Sów to KRS: 0000285376. Kwota podatku musi być zaokrąglona w dół do pełnych dziesiątek groszy, czyli jeśli wynosi 31,23 zł i 31,29 zł będzie wynosiła dokładnie 31,20 zł. Sumę tę, na konto fundacji przekaże bezpośrednio urząd skarbowy. To takie proste!

Kto może przekazać 1,5%?

1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać osoby rozliczające się w Polsce, między innymi podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Swój jeden procent przekazać może podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Jeden procent mogą przekazać też emeryci, jeśli samodzielnie wypełniają formularz PIT-37 albo korzystają ze stworzonego specjalnie z myślą o nich PIT-OP. Reasumując: 1% podatku na OPP mogą przekazać wszyscy podatnicy wypełniający PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38.

Odpisu takiego nie zrobi jednak podatnik, którego PIT wypełnia pracodawca albo organ rentowy. Warto w takim przypadku złożyć zeznanie podatkowe samodzielnie, traktując deklarację przesłaną przez pracodawcę jako informację o zaliczkach na dany rok. Podczas samodzielnego wypełniania dokumentów do urzędu skarbowego można już wpisać KRS wybranej organizacji. Warto wiedzieć, że 1,5% nie jest przez urząd skarbowy traktowany jak darowizna.

Kto nie może przekazać 1,5% podatku?

1,5% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego nie mogą przekazywać osoby prawne, między innymi spółki, inne organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa państwowe.

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio