Wiosną 2012 powróciliśmy w Dolinę Baryczy sprawdzić, czy pójdźki słyszane podczas jesiennego obozu są nadal obecne. Pragnęliśmy również wyszukać miejsca gniazdowania i ewentualnie zaobrączkować młode. W kwietniu udało się potwierdzić większość stanowisk odnalezionych jesienią. Ptaki były aktywne głosowo wieczorami, nagrano kilka odzywających się samców. W maju przybyliśmy ponownie, z nadzieją na odszukanie gniazd i obecność w nich piskląt. Przy okazji postanowiliśmy odwiedzić znane stanowiska płomykówki w kościoła, również z zamiarem zaobrączkowania młodych sów.

Poszukiwania miejsca lęgowego pójdźki w gęstej zabudowie to trudna sprawa. Pomimo obserwacji o zachodzie słońca dorosłych osobników, odnalezienie budynku czy też dziupli z lęgiem to tak naprawdę szczęśliwy traf. Udało nam się zlokalizować jedno stanowisko w transformatorze, gdzie odzywały się pisklęta oraz na drugim słyszeć najprawdopodobniej już lotne młode. W obu przypadkach nie było możliwości założenia obrączek na sowy.

Dużo lepiej udało się z płomykówkami. W kościele w Bychowie zaobrączkowano 5 piskląt. Dotarcie do lęgu w hełmie wieży to prawdziwe wyzwanie, któremu podołała aż pięcioosobowa ekipa. W drugim kościele w Radziącu w skrzynce lęgowej zastaliśmy jaja w fazie klucia pierwszego pisklęcia. Jeśli wszystko dobrze się ułoży młode płomykówki i tutaj otrzymają obrączki w późniejszym terminie.

 

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio