Sezon 2013 rozpoczął się nocą 22 września. Sieci stały nieprzerwanie, choć zwijane w trakcie niepogody, do 22 listopada. Tak jak w latach poprzednich, w akcji uczestniczyło szerokie grono osób, które z wielkim poświęceniem kontrolowały w trakcie nocnych obchodów rozstawione płoty. Ogółem udało się schwytać 403 sowy. Najliczniejsza, bez zmian, była uszatka Asio otus – 380 ptaków, następna w kolejności uszatka błotna Asio flammeus – 21, płomykówka Tyto alba – 1 oraz pierwszy raz w trakcie trwania Akcji Sowy Mierzei, młoda włochatka Aegolius funereus – 1. Przelot w roku 2013 był wyraźnie słabszy niż w roku poprzednim. Podczas trwania obozu podejmowana szereg prób w celu schwytania sów leśnych, zarówno stacjonarnych puszczyków Strix aluco, jak i mogących migrować wewnątrz lasów otaczających naszą kwaterę innych gatunków. Jednak nie odniosły one spodziewanych efektów. Co ciekawe, na leśnym zrębie w sieci łapały się uszatki, a jedyna włochatka wpadła w półki na łące! Spośród innych  ptaków, które zaszczyciły obecnością nasze sieci, można wymienić słonkę, gawrona, wronę, błotniaka zbożowego. Piszczek w tym roku odwiedzili już stali bywalcy Akcji, ale również sporo nowych załogantów. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będą oni wracać i wraz z nami spędzać noce pod rozgwieżdżonym niebem nad Zalewem Wiślanym.

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio