W dniach 11-12 lipca 2015 r. w gościnnych progach naszego partnera – Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN w Gdańsku – odbyło się szkolenie w ramach projektu edukacyjnego „Sowy Pomorza – ekologia i ochrona sów”. Projekt w całości dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Szkolenie to było pierwszym tego typu w Polsce i pozwoliło obecnym jak i przyszłym obrączkarzom sów oraz edukatorom zdobyć wiedzę na najwyższym poziomie m.in. z identyfikacji, ekologii piór, pierzenia i oznaczania tej grupy ptaków. Wiele tych aspektów poruszonych zostało w opublikowanej niedawno pracy „Pióra sów Europy” autorstwa Mariana Cieślaka – światowej klasy badacza piór. Bardzo cenne okazały się zajęcia poświęcone pracy z piórami, sposobie ich przechowywania i rozpoznawania w terenie. Podczas szkolenia przedstawiliśmy najbardziej aktualne wyniki prac terenowych, w tym z obrączkowania sów na naszym punkcie w Przebrnie na Mierzei Wiślanej (Akcja Sowy Mierzei) oraz wiadomości powrotnych uzyskanych z zaobrączkowanych dotąd sów w Polsce.

Kadra szkoleniowa to: Marian Cieślak, Sławomir Rubacha, Krzysztof Kus – członkowie naszego Stowarzyszenia i Tomasz Mokwa – kierownik Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków w Stacji Ornitologicznej. Dziękujemy za ogrom wiedzy i doświadczenia, który nam przekazaliście!

W szkoleniu udział wzięło łącznie 37 osób, w tym liczni ornitolodzy i miłośnicy ptaków z Pomorza. Zainteresowanie udziałem w szkoleniu było tak ogromne, że błyskawicznie przerosło możliwości lokalowe i z żalem odmawialiśmy przyjęcia kolejnych chętnych. Obiecujemy jednak, że postaramy się zdobyć fundusze na drugą edycję szkolenia. Trzymajcie zatem kciuki!

 

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio