Obrączkowanie uszatek na zimowiskach 2012

 W styczniu 2012 roku grupa członków Stowarzyszenia Ochrony Sów przeprowadziła odłowy uszatek na dwóch zimowiskach w okolicach Tarnowa i Krakowa. W 2009 roku odławialiśmy uszatki w Serbii i teraz postanowiliśmy podjąć podobną próbę w Polsce. Zimowisko w Pawęzowie koło Tarnowa istnieje od lat 90 XX wieku gromadząc corocznie kilkadziesiąt ptaków. Według okolicznych mieszkańców maksymalnie można tam było obserwować w czasie bardzo śnieżnych zim do 100 uszatek. Łagodna tegoroczna zima nie sprzyja koncentracjom stad, zatem obecnych było jedynie około 20 sów. Zimowisko w Grabiu koło Niepołomic również funkcjonuje już kilkanaście lat. Na świerkach i sosnach w kliku lokalizacjach w tym roku przebywa około 30 uszatek.

Podczas dwóch wieczorów udało nam się odłowić 12 sów, co jest efektem bardzo zadawalającym. Wcześniejsza obserwacja wylatujących ptaków pozwoliła na precyzyjne rozstawienie sieci w odpowiednich miejscach. Wiekszosc ze złapanych sów to samice, ptaki starsze niż dwuletnie, nie stwierdziliśmy żadnego ptaka młodego.

W kolejnych latach będziemy chcieli objąć akcją łapania i obrączkowania uszatek większą liczbę zimowisk. Powtarzając odłowy co roku mamy szansę ocenić przywiązanie ptaków do danych miejc, ale również liczymy na informację zwrotne z miejsc lęgowych oraz ewentualnych ptaków odławianych podczas przelotów.

Krzysztof Kus

 

 

Obrączkowanie uszatek na zimowiskach 2013

Na początku stycznia 2013 roku ponownie przeprowadziliśmy odłowy uszatek na zimowiskach w południowej Małopolsce. W porównaniu z rokiem poprzednim stwierdziliśmy dużo mniej uszatek na stałych zimowiskach. Skontrolowano zimowiska w Pobiedniku Małym koło Krakowa, Grabiu koło Niepolomic, Pawęzowie koło Tarnowa oraz Złotej koło Zakliczyna na Pogórzu Rożnowskim. Poprzedzająca naszą obecność odwilż i następnie szybki spadek temperatury spowodowały wytworzenie się grubej skorupy na śniegu i najprawdopodobniej to był powód rozproszenia się stad. Udało się odłowić jedynie trzy sowy, jednak nie obyło się bez chwil radości, bowiem jedną z nich była samica zaobrączkowana przez nas w tym samym miejscu poprzedniej zimy. Daje to poszlakę do twierdzenia o przywiązaniu uszatek do stałych miejsc zimowania.

 

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio