Zakończyliśmy realizację II edycji projektu edukacyjnego pn. „Przyroda jest w Sopocie!” dofinansowanego z dotacji Urzędu Miasta w Sopocie i środków własnych Stowarzyszenia. Właśnie rozliczamy to zadanie. Równolegle złożyliśmy wniosek konkursowy na III edycję i czekamy na wyniki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to z końcem lutego 2024 roku będziemy kontynuowali edukację dla sopocian.

W tej edycji przeprowadziliśmy 27 godzin edukacji terenowej i stacjonarnej dla przedszkolaków i uczniów. Z bezpłatnej edukacji skorzystały aż 533 osoby!

Przeprowadziliśmy też trzy terenowe warsztaty przyrodnicze dla rodzin z dziećmi, mieszkańców i turystów. A byli i tacy, którzy specjalnie przyjechali z Warszawy, Torunia i Bydgoszczy. Mieliśmy wieczorno-nocną edukację i nasłuchy sów, nietoperzy oraz ornitologiczny spacer nastawiony na jerzyki, pustułki i jaskółki. A w połowie listopada edukowaliśmy o dokarmianiu ptaków oraz o tym jak bardzo jest szkodliwe dla naszych skrzydlatych przyjaciół, jeśli nie robimy tego z głową. Edukowaliśmy, jak zadbać o karmniki i odpowiedni pokarm. Mówiliśmy o ptasich zakaźnych chorobach, tyciu ptaków, szkodliwości kul „tłuszczowych”, które zasypały rynek sprzedaży a są niebezpieczne dla ptaków, ssaków. Rozmawialiśmy o kolizjach ptaków z szybami i modzie, która na pewno nie służy ptakom a wręcz przeciwnie – stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia tych zwierząt. W czterech warsztatach udział wzięło 87 osób.

Mamy nowe pomoce dydaktyczne: skalowane modele jaj, makiety ptaków oraz pluszową dżdżownicę i jerzyka, czyli  „pluszaki z celem”, które uszyła dla nas Beata z Uchatka.net. Wspieramy jej misję!

Staraliśmy się, by projekt, choć dedykowany sopocianom, miał szerszy zasięg edukacyjny. Jak to zrobiliśmy?

  • Mamy nowe piękne grafiki i kolorowanki o zimowiskach uszatek na cmentarzach i zagrożeniach dla tych tych sów. Narysowała je Justyna Kierat z Podkreską. Pięknie dziękujemy, zwłaszcza za dodatkowy wkład wolontariacki, bo pracy było więcej, niż szacowaliśmy. Grafiki są idealne!
  • Zorganizowaliśmy dwa webinaria a ich nagrania udostępniliśmy do odsłuchu. Jedno spotkanie dotyczyło uszatki i puszczyka, ich ekologii, biologii i czynnej ochrony (przygotowane przez Wojtka Oklińskiego z naszego Stowarzyszenia. Drugie zaś dotyczyło negatywnego oddziaływania sztucznego oświetlenia (ALAN – Artificial Light at Night) na rośliny, zwierzęta, w tym ludzi. To spotkanie przygotowała dr Lucyna Pilacka ze Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom.

Jeśli szukasz naszych materiałów edukacyjnych, to masz je w linkach:

  • Grafiki o uszatkach na zimowisku – tutaj,
  • Post edukacyjny o uszatkach na zimowiskach, głownie na cmentarzach – tutaj,
  • Webinarium „Puszczyk i uszatka. Ekologia, biologia i czynna ochrona” – tutaj,
  • Webinarium „Jak nie śmiecić światłem, czyli nie taka ciemność straszna, jak ją malują” – tutaj.

A jak było?

Finansowanie projektu:

  • Dotacja Urzędu Miasta w Sopocie: 17.000,00 zł
  • Wkład własny finansowy Stowarzyszenia: 1.682,77 zł
  • Wartość pracy wolontariuszy wyceniona na kwotę: 10.580,00 zł
    Przede wszystkim podziękowania dla koordynatora projektu, Eweliny Kurach i prezesa Stowarzyszenia, Sławka Rubachy.
    Swój wolontariacki wkład wnieśli również: Michał Malawski, Justyna Kierat, Lucyna Pilacka, Lucyna Woźniak, Aneta Zapart, Wojtek Okliński, Paweł Czechowski oraz Jowita Kurach i Ania Kowalczuk-Białkowska z zaprzyjaźnionego Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.
Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio