W dniu 1 sierpnia 2023 r. zakończyliśmy w woj. pomorskim realizację kolejnej edycji projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2022. Koszt kwalifikowany projektu wyniósł: 54.328,69 zł brutto. Otrzymaliśmy 40.000,00 zł brutto dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, co stanowił 73,63% kosztów projektu. Pozostałe środki w całości są wkładem własnym naszego Stowarzyszenia.

Autorem i koordynatorem projektu była Ewelina Kurach.

W ramach różnych formach (warsztaty, posty, terenówki, stoisko edukacyjne, webinarium) edukowali: Grażyna Jaszewska, Ewelina Kurach, Małgorzata Mizgalska, Karol Niemiec, Sławek Rubacha, Jarek Synowiecki i Adam Zbyryt.

Szczególne podziękowania dla wolontariuszy, bez których ten projekt nie mógłby być zrealizowany, nie miałby takiego oddźwięku i nie zebrałby tak pochlebnych opinii! Brawa dla Zarządu Stowarzyszenia: Sławka Rubachy, Pawła Czechowskiego i Wojtka Oklińskiego, oraz koordynatora – Eweliny Kurach i Magdy Wenta-Schulz, Michała Malawskiego, Jarka Synowieckiego i Karola Niemca.

A co zrobiliśmy i jakie są tego efekty ekologiczne i rzeczowe? Jest się czym chwalić, bo:

  • Mamy nowe stemple edukacyjne z grafiką i tekstem poświęcone polowaniom sów na przykładzie płomykówki i problemowi skutków deratyzacji (autor grafiki: Agnieszka Borowska).
  • Edukowaliśmy podczas XII edycji „Ptasiego Pikniku” w Krynicy Morskiej (1-2.10.2022 r.), gdzie wg szacunków organizatorów z oferty stoisk edukacyjnych skorzystało ok. 2 tys. osób.
  • Opracowaliśmy i promowaliśmy 3 posty edukacyjne poświęcone:
    – postępowaniu z podlotami sów i promocji infografiki, którą opracowaliśmy w poprzedniej edycji tego projektu edukacyjnego,
    – truciu gryzoni i jego wpływie na populacje sów i innych zwierząt;
    – okresowi lęgowemu sów i niewłaściwemu interpretowaniu tego zagadnienia
  • Przygotowaliśmy i opublikowaliśmy nagranie webinarium z panelem dyskusyjnym o Atlasie Sów Polski. Ekspertem był administrator tej bazy, Sławek Rubacha. W webinarium udział wzięło 80 osób. Link do odsłuchania webinarium znajdziesz tutaj.
  • Przygotowaliśmy i w partnerstwie z Fundacją Żuławski Kącik Twórczej Edukacji zorganizowaliśmy warsztat „Strzygi i sowy. Legendy, mary, czy czary?”. W ramach tego warsztatu Magda Wenta-Schulz przeprowadziła warsztat ceramiczny i każdy z uczestników ma pamiątkową glinianą płaskorzeźbę z sową. W warsztacie wzięło udział 16 osób a gościliśmy w pracowni fundacji w Kąciku (gm. Nowy Staw). Zajrzyj tam  – polecamy to niezwykłe i klimatyczne miejsce!
  • Przeprowadziliśmy 5 terenowych i stacjonarno-terenowych warsztatów z nasłuchami  sów lub poszukiwaniem ich zimowisk – „SOS dla sów”. Byliśmy w Darżlubiu, Lichnowach, Gdyni, Charzykowych i Pręgowie Żuławskim. W warsztatach udział wzięło łącznie 100 osób.
  • Dzięki oszczędnościom w projekcie, wolontariatowi udało nam się przeprowadzić aż 90 autorskich warsztatów stacjonarnych i terenowych dla dzieci i młodzieży z pomorskich placówek dydaktyczno-wychowawczych. W tych spotkaniach udział wzięło aż 2086 osób.
  • Zaprojektowaliśmy nowy wzór magnetycznych o pójdźce. Piękną grafikę tej sowy wykonał Marek Kołodziejczyk. Wydrukowaliśmy 1,5 tys. egz. zakładek edukacyjnych, które służyły zarówno w tym projekcie, ale korzystamy z nich również podczas realizacji działań „Czynnej ochrony sów krajobrazu rolniczego”.

Doposażyliśmy własną biblioteczkę o książkę „The Little Owl. Conservation, ekology and behavior of Athene noctua” Dries van Nieuwenhuyse, Jean-Cloude Genot, David H. Johnson. Cambridge University Press, 2008. Można ją wypożyczyć w Gdańsku (kontakt przez koordynatora projektu). Kupiliśmy również sprzęt biurowy i do pracy terenowej: głośniki, klawiaturę z ergonomiczną myszką. Mamy też nowe pomoce dydaktyczne: trzy makiety i pacynkę.

GALERIA – PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA I ICH EFEKTY:

Efekty rzeczowe i ekologiczne projektu znajdziesz tutaj.

Rozliczenie merytoryczne i finansowe projektu przygotowała: Ewelina Kurach.

 

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio