5 czerwca 2018 r. ponownie gościliśmy na plenerowym spotkaniu edukacyjnym pn. „Święto Łąk” organizowanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie k. Nakła (woj. kujawsko-pomorskie). Z zaskoczeniem stwierdzamy, że to już VI edycja tego święta, a nie opuściliśmy żadnej.

Nasze stoisko pn. „Skrzydlate tajemnice sów” odwiedziły grupy dzieci z okolicznych szkół podstawowych i rodziny z dziećmi. Największym zainteresowaniem cieszyły się opowieści i zagadki dotyczące polowania i żerowania sów, lęgów i budowy kończyn. Żerowanie – podobno obrzydlistwo. Te skrzywione miny, hi hi… Co jeszcze? Ćwiczyliśmy też rysowanie różnych gatunków sów krajobrazu rolniczego w takt wierszyka lub opowiadania o klującym się pisklęciu… Wiele radości było z sowich pieczątek. Rozwiewaliśmy dotąd nie odkryte tajemnice tych ptaków. W tym również pomagaliśmy w oznaczeniach napotkanych dotąd sów. Zebrana dokumentacja (zdjęcia lub nagrane głosy) pozwoliły wpisać te obserwacje do Atlasu Sów Polski. Inni dowiedzieli się jakie błędy popełnili podkradając podloty lub odwożąc zdrową, oszołomioną stresem i zakleszczeniem na balkonie płomykówkę poza jej rewir lęgowy. Świetny efekt ekologiczny – dla takich spotkań warto jechać 450 km.
Nasze stoisko odwiedziła też ekipa TVP. Rozgadaliśmy się trochę, również poza anteną. Zarówno dźwiękowiec jak i redaktor nie zostali wypuszczeni bez tatuażu Atlasu Sów Polski. Przedramię i policzek to idealne miejsce, by promować ideę bazy obserwacji tych ptaków. 🙂

A na koniec coś od siebie…
– „Moimi tegorocznymi faworytami spośród grona edukatorów byli debiutanci w Minikowie – Kulnatura (Monika i Karol Bykowscy). Brawo za świetne herpetologiczne warsztaty! Rzekotkowe i traszkowe wygibasy skradły me serce. Chcecie to zobaczyć? – szukajcie Kulnatury lub zaproście ich do siebie.” – podsumowała Ewelina Kurach, edukująca na naszym stoisku. 🙂

 

Relacja Organizatora dostępna tutaj.

Piknik edukacyjny dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Podziel się! Share!Share on Facebook15Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio