Kulik wielki nazywany bywa słoniem. No więc, słonia nie widzieliśmy. Sądząc po tym, jak wygląda Bagno Całowanie, raczej tam nie powróci. Zaniedbane, zarastające krzewami łąki, kanały, które wylewają przegrodzone tamami bobrów, panosząca się wszędzie trzcina. I dziki. Dziki trzcinowe, dziki łąkowe, dziki świetnie pływające. Niby przyroda rządzi się tutaj własnymi prawami, ale na pewno nie tworzą one wymarzonej ostoi dla kulika wielkiego. Przeprowadzone w 2013 roku liczenia, które powtórzymy w roku następnym, zostały wykonane na zlecenie TB Bocian w ramach inwentaryzacji tego gatunku w kluczowych ostojach w Polsce. Niegdyś lęgnący się na Bagnie Całowanie, opuścił go zapewne w skutek zmian siedliskowych. Przywrócenie tutaj warunków sprzyjających gniazdowaniu kulika wielkiego wymagałoby niezwykle dużego nakładu sił i środków, bowiem użytkowanie łąk zostało zaniechane wskutek braku opłacalności gospodarowania na nich, a także zaniku na wsi hodowli zwierząt.

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio