Od lutego do końca czerwca 2023 r. realizowaliśmy nasz nowy projekt edukacyjny pn. „Przyroda jest w Sopocie!”, który otrzymał dofinansowanie Urzędu Miasta w Sopocie w kwocie 10.000 zł. Autorem i koordynatorem projektu jest Ewelina Kurach. Choć nie była to nasza pierwsza współpraca zarówno ze stroną dotującą, jak i sopocianami, ostrożnie podeszliśmy z szacunkami odbiorców zaplanowanych działań edukacyjnych. A tymczasem nieźle nas zaskoczyli… Oj, nieźle!

Nabór na 16 godz.  warsztatów edukacyjnych dla przedszkoli i szkół rozstrzygnął się w niespełna 10 godzin, wliczając w to noc. Edukowaliśmy głównie w terenie, co zawsze jest dla nas priorytetem. Udało się to przede wszystkim dzięki sporemu nakładowi prac wolontariackich. Nawiązaliśmy też nowe kontakty i współprace, m.in. z kooperatywą 3D-inicjatywa i Biblioteką Miejską – filia Koc i Książka oraz szkołami i przedszkolami. Współpraca z Urzędem Miasta też rozwija siew dobrym kierunku. Mamy coraz większy apetyt na nowe inicjatywy w Sopocie. Jako Stowarzyszenie, przez ostatnich kilka lat, zbudowaliśmy sobie tutaj dobrą markę. Fenomenalne referencje i opinie, jakie otrzymujemy to miód i plaster dla Eweliny, która tutaj tak intensywnie działa.

W tej edycji projektu:

  • W lutym br. przeprowadziliśmy warsztat o dokarmianiu ptaków i robiliśmy kule tłuszczowe, w którym udział wzięły 23 osoby (rodziny z dziećmi, dorośli). Dla wielu była to też okazja do poznania różnych nasion oleistych. Wykorzystaliśmy nasz nowy stempel edukacyjny z grafiką Agnieszki Borowskiej, z którą współpracujemy od kilku lat. Dziękujemy za owocną współpracę pracownikom Miejskiej Biblioteki, filia Koc i Książka.
  • Od marca do końca maja zrealizowaliśmy 16 godzin edukacji terenowej i stacjonarnej dla 15 grup z ośmiu różnych placówek wychowawczo-dydaktycznych w Sopocie. Łącznie w warsztatach wzięło udział 278 osób.
  • Kupiliśmy 1 budkę lęgową dla puszczyka z zabezpieczeniem antydrapieżniczym. Budę zamontowała Martyna Jankowska-Jarek i Konrad Bidziński (TRIBIO Sp. z o.o.) a to wszystko było elementem czerwcowego terenowego warsztatu o roli drzew dziuplastych, potrzebie ochrony drzew oraz o puszczyku. Tym razem warsztat nie byle jaki, bo we współpracy z kolektywem 3D- Inicjatywa i tłumaczem, Olesią Kolakovą.Warsztat dla grupy Ukraińców i Białorusinów. Choć polskie rodzynki  też były. Łącznie uczestniczyło w nim 19 osób.
  • W marcu br. przygotowaliśmy webinarium z panelem dyskusyjnym pt. „Co stresuje ptaki w mieście, czyli rzecz o hałasie, świetle i dokarmianiu”. Do współpracy zaprosiliśmy znanego popularyzatora nauki, biologa – Adama Zbyryta. Webinarium zostało nagrane i odtworzysz je tutaj. Do dnia dzisiejszego nagranie webinarium obejrzało 1156 osób.
  • Opublikowaliśmy post o czynnej ochronie uszatki, o co wielokrotnie nas podpytywaliście, jak to robimy w praktyce. Post tutaj. Do dnia dzisiejszego post dotarł do prawie 119 tys. odbiorców.

FOTORELACJA:

 

Dotacja Urzędu Miasta w Sopocie: 10.000,00 zł

Wkład własny finansowy Stowarzyszenia: 1.566,82 zł

Wolontariat o wartości: 6.180,00 zł. Wolontariusze: Ewelina Kurach, Konrad Bidziński, Sławek Rubacha, Paweł Czechowski i Michał Malawski. Wsparł nas również Denys Shcherban. Wielkie podziękowania dla całej ekipy!

Teraz ostatnie szlify rozliczenia finansowo-merytorycznego projektu. Odpoczynku po tym nie będzie, bo już 3 lipca br. startujemy z realizacją II edycji projektu „Przyroda jest w Sopocie!”.

Tekst: Ewelina Kurach

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio