Wiesz, jak chronimy uszatki Asio otus?

Uszatka, zaraz po puszczyku Strix aluco, jest najczęściej występującą sową w Polsce. Nie oznacza to jednak, że jest pospolita. Jej populacja szacowana jest na 8-25 tys. par, co klasyfikuje ją jako gatunek nieliczny. Można ją spotkać w lasach. Obserwowana jest też w miastach – miejscach, gdzie ma dogodne otwarte żerowiska oraz miejsca do gniazdowania lub zimowania. Jednak głównie zajmuje obszary krajobrazu rolniczego. I to tam czyha na nią najwięcej niebezpieczeństw.

Co zatem zagraża uszatkom?

  • Głównie chemizacja rolnictwa. Środki owado- i gryzoniobójcze stosowane w celu zabezpieczenia upraw powodują zatrucia sów, które często kończą się ich śmiercią. A śmierć poprzedzona jest cierpieniem w konwulsjach.
  • Do strat przyczynia się też wzrost populacji kun, szopa pracza i kota domowego. W szczególności dotyczy to zniesień, piskląt, podlotów i młodych, niedoświadczonych osobników.

W przeciwieństwie do innych gatunków sów, uszatka nie ma dużych wymagań co do gniazda. Nie jest dziuplakiem i nie buduje też gniazd. Zajmuje opuszczone gniazda innych ptaków: krukowatych (wrony, sroki, gawrona), grzywaczy oraz większych gatunków, jak np. myszołowów, krogulców. Niestety często gniazda te są już w złym stanie. I właśnie tutaj celujemy z ochroną. Prace związane z czynną ochroną uszatki polegają na montażach sztucznych gniazd.

Jak zatem wyglądają sztuczne miejsca gniazdowania?
  • Najpopularniejszą formą są kosze wyplatane z witek wierzby, korzeni i in.
  • Można też zbić drewniane skrzynki. Należy jednak pamiętać, aby dno skrzynki nie było szczelne. Woda z topniejącego śniegu i opadów deszczu powinna swobodnie przelatywać przez konstrukcję. Dlatego trzeba nawiercić szereg otworów lub deski tworzące dno zmontować tak, by nie przylegały do siebie. Warto zabezpieczyć elementy konstrukcji środkiem ochrony drewna. Ważne jest, by używać do tego środków naturalnych i nie zawierających toksycznych substancji. Polecamy np. oleje do impregnacji. Dzięki takim działaniom sztuczne gniazdo będzie spełniało swoją rolę przez wiele lat.
  • Uszatka okazjonalnie zasiedla też półotwarte budki lęgowe dedykowane pustułkom.

Co nadaje się na wyściółkę?
Zrębki lub pellet drzewny. Nie używaj drobnych trocin! Mocno przyczepiają się do miękkich sowich piór i uszkadzają je!

Gdzie montować kosze i skrzynki lęgowe?

Wieszamy je na drzewach. Najlepiej na iglastych, choć mogą to być także liściaste. Zaletą drzew iglastych – oczywiście poza modrzewiem – jest obecność igieł przez cały rok. Dzięki temu sztuczne gniazdo nie jest tak widoczne dla drapieżników i ludzi. W gęstwinie igieł łatwiej również o kryjówkę dla młodych sów. Sztuczne gniazda zawieszamy w siedlisko typowym dla uszatek, w kępach drzew, szpalerach i na skrajach lasów. Należy przy tym unikać miejsc graniczących z drogami, zwłaszcza szybkiego ruchu, gdzie może dojść do kolizji sów z samochodem.

Jak wysoko montować?

Trzymaj się prostej zasady: im wyżej tym lepiej! Na pewno nie niżej niż 7-8 m.

Wysokość usytuowania gniazda ma, bowiem duże znaczenie w ochronie przed drapieżnikami naziemnymi.
W celu przytwierdzenia gniazda do gałęzi drzewa (najlepiej w rozwidleniu gałęzi przy pniu), można użyć drutu lub opaski zaciskowej. Pamiętaj, że każdego roku drzewo przyrasta w obwodzie. Dlatego co jakiś czas należy poluzować zacisk. Jeśli nie będziesz co kontrolować koszy, użyj nierdzewnych gwoździ.

Interwencje:

Podczas silnych wiatrów, burz może dojść do zniszczenia naturalnego gniazda, w którym są młode uszatki. W takich sytuacjach należy podjąć niezwłoczne działania. Nie ma co się zastanawiać nad tym, gdzie na szybko zdobyć kosz wiklinowy. Doraźnie do budowy gniazda zastępczego można użyć cokolwiek. Może to być stary kosz na grzyby, skrzynka po owocach, wiadro itp. Pamiętać o otworach w dnie do odpływu wody. Do wyściółki użyj trawy, siana, słomy, czy ściółki z lasu.

To tak niewiele, a może uratować życie maluchom!

Tekst: Sławek Rubacha

Zdjęcie: zniesienie uszatki w koszu lęgowym. Fot. Wojtek Okliński

Post powstał w ramach projektu edukacyjnego pn. „Przyroda jest w Sopocie” edycja I finansowanego ze środków własnych Stowarzyszenia i dotacji Urzędu Miasta w Sopocie.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio