W kwietniu 2023 r. zakończyliśmy realizację warsztatów terenowych i stacjonarno-terenowych w ramach projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2022. Warsztaty były finansowane ze środków własnych Stowarzyszenia i dotacji WFOŚiGW w Gdańsku oraz udzielaliśmy się w nie w formie wolontariatu.

W Pręgowie Żuławskim, Charzykowach, Lichnowach, Darżlubiu, Gdyni zorganizowaliśmy warsztaty  „SOS dla sów”, które prowadzili: Karol Niemiec (2 spotkania), Grażyna Jaszewska, Małgorzata Mizgalska i Ewelina Kurach. Ewelina dodatkowo brała udział w dwóch warsztatach w ramach wolontariatu. W tym roku otrzymaliśmy środki na organizację tylko 4 warsztatów i aż 100 osób wzięło w nich udział. Cieszy nas tak duże zainteresowanie. Zwłaszcza, że warsztaty organizowaliśmy w kluczowych miejscach, gdzie prowadzimy czynną ochronę sów krajobrazu rolniczego oraz w ważnych obszarach dla ochrony m.in. włochatki i sóweczki.

A w Kąciku (gm. Nowy Staw) to się działo, oj działo… W partnerskiej w współpracy z Fundacją Żuławski Kącik Twórczej Edukacji  i Ceramiką z Kącika zorganizowaliśmy warsztat „Strzygi i sowy. Legendy, mary czy czary?”, gdzie w Strzygę wcieliła się Ewelina. Wolontariuszem był Karol. Spotkaliśmy się podczas solidnej śnieżnej zadymki, co tylko dodało uroku temu wieczorowi. Oprócz rozmów o zabobonach, legendach i sposobach na ustrzeżenie się Strzyg, opowiedzieliśmy i pokazaliśmy, jak chronimy pójdźki i uszatki. A potem zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się za lepienie sów z gliny. Każda była inna! Po wypaleniu w piecu ceramicznym, sowy wróciły pod skrzydła twórców i są świetną pamiątką tego wieczora. A któż to wie, może nawet i strzegą domostwa przed Strzygami? Warsztat ceramiczny prowadziła gospodyni Ceramiki z Kącika, Magda Wenta-Schulz. Dziękujemy za super współpracę i gościnę w tym uroczym ceramicznym, żuławskim zakątku!

Podziękowania również dla wszystkich pozostałych, którzy wsparli organizację tych spotkań i gościli nas w swoich progach: Zaborskiemu Parkowi Krajobrazowemu, Szkole Podstawowej w Darżlubiu, Zespołowi Szkół w Lichnowach. Adventure Park w Gdyni Kolibkach i Justynie z Pręgowa.

Fotorelacja z warsztatów:

Tekst: Ewelina Kurach

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio