Początek roku to czas podsumowań i snucia planów na rok kolejny. Pora więc na przedstawienie wyników obrączkowania w ramach Grupy Obrączkarskiej SOS. Myśleliśmy, że 2021 rok był tym najgorszym w ostatnich latach. Nic bardziej mylnego. W 2022 roku deficyt pokarmu w postaci gryzoni trwał, co odbiło się na lęgach sów. O ile w 2021 roku brak drobnych ssaków widoczny był w głównej mierze u płomykówek, tak ubiegły rok odbił się znacząco na wszystkich sowach, u których w diecie przeważają gryzonie. Takim miernikiem całej tej sytuacji z pokarmem jest porównanie liczby zaobrączkowanych płomykówek i pójdziek. U pierwszego wymienionego gatunku aż 80% pokarmu stanowią norniki, myszy i szczury. U pójdziek dieta jest bardziej zróżnicowana. Nie jest więc tak uzależniona od gryzoni. Sowa ta poluje na owady i inne bezkręgowce, ptaki i ssaki.
Liczba zaobrączkowanych płomykówek i pójdziek jest podobna, pomimo że ta druga występuje zdecydowanie rzadziej. Co ciekawe liczba oznaczonych pójdziek byłaby nawet większa, gdyby nie pewne zaburzenia, jakie stwierdziliśmy w populacji lubuskiej. W kilku gniazdach były jajka, które ostatecznie okazały się niezalężone.
A teraz coś bardziej pozytywnego. Nocne obserwacje wielu gryzoni wykonane jesienią 2022 roku na polach dają nadzieję, że obecny rok będzie dla sów zdecydowanie lepszy.

W sumie zaobrączkowaliśmy 174 sowy z 6 gatunków. Były to:

  • puszczyk Strix aluco – 56 (4 dorosłe, 52 pisklęta),
  • płomykówka Tyto alba – 50 (6 dorosłych, 44 pisklęta),
  • pójdźka  Athene noctua – 43 (6 dorosłych, 37 piskląt),
  • szatka Asio otus – 22 (9 dorosłych, 13 piskląt),
  • uszatka błotna Asio flammeus (2 dorosłe),
  • puchacz Bubo bubo (1 pisklę).

Dla przypomnienia w 2020 roku zaobrączkowaliśmy 387 osobników sów!

W minionym roku uzyskaliśmy informacje powrotne z 10 ptaków (płomykówka, pójdźka, puszczyk). Niestety trzy z nich dotyczyły martwych osobników. Dodatkowo płomykówka obrączkowana jako pisklę w 2021 roku została znaleziona martwa w Austrii – 383 km od miejsca obrączkowania. Jesienią udało nam się też schwytać płomykówkę z niemiecką obrączką. Ptak obrączkowany był jako pisklę w tym samym roku 157 km od miejsca schwytania.

Obrączkarze: Wojtek Okliński, Ewelina Kurach, Tomek Błaszczyk, Sławek Rubacha.

W obrączkowaniu brali udział: Katarzyna Baranek, Piotr Baranek, Roman Korlaga, Krzysztof Laskowski, Witold Muchowski z synami, Edwin Siwek, Justyna Soska, Monika Stefaniak, Marta Szczypek, Adam Tarłowski, Katarzyna Zielińska, Ewa Gwiz, Agnieszka Pruszkowska, Jadwiga Goniewicz, Robert Komorowski, Mariusz Urban, Paweł Morawiec, Katarzyna Iwan-Malawska, Michał Malawski, Grzegorz Zajc.

Serdecznie dziękujemy za udział i pomoc!

Tekst i zdjęcia: Sławek Rubacha

 

 

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio