Na Pomorzu w sierpniu 2022 r. zakończyliśmy prace montażowe bud lęgowych dla sów krajobrazu rolniczego. Łącznie zamontowaliśmy 32 szt. bud typu belgijskiego dla pójdźki, 10 szt. bud wewnętrznych dla płomykówki oraz 1 szt. budki dla puszczyka (montaż interwencyjny). Prace realizowaliśmy przede wszystkim na Żuławach, ale też na Kaszubach. Z wiadomych powodów nie podajemy lokalizacji naszych prac.

W montażach udział wzięli: Karol Niemiec, Ewelina Kurach i Beata Starczewska oraz okazjonalnie wsparli nas: Dominik Niemiec, Leszek Damps, Ewelina Dysko. Wojtek Stępień i Łukasz Ogonowski. Super robota!
Dziękujemy przede wszystkim właścicielom obiektów i gruntów, którzy nie tylko wyrazili zgodę na montaż budek i ich coroczne kontrole, ale też wsparli nas przy pracach fizycznych. Wielokrotnie bez ich udziału prace te byłyby zdecydowanie trudniejsze i bardziej niebezpieczne, a czasami wręcz niemożliwe. Jak zwykle przy takich pracach bywa – można by było napisać niezłą „powieść drogi”  o przygodach na trasie, przegadanych historiach z życia sów. Zebraliśmy też trochę danych archiwalnych, ale przede wszystkim był to niesamowity spot ludzkich historii… Wiele tych nowo poznanych osób zaczęło spoglądać na otaczający ich najbliższy krajobraz innym okiem oraz angażować się w w lokalne działania przyrodnicze.

W ramach projektu realizujemy też wolontariackie działania interwencyjne.

Za m-c rozpoczynamy II edycję projektu „Czynna ochrona sów krajobrazu rolniczego”. Jeśli znasz pomorskie stanowiska pójdźki i płomykówki, masz potwierdzone historyczne obserwacje, wpisz je do Atlasu Sów Polski. Zbieramy też cenne dla nas informacje o możliwych lokalizacjach pod montaże bud dla tych sów. Jeśli jesteś właścicielem budynków, sadów, działek rolnych, w których przebywają lub gniazdują płomykówki i pójdźki, skontaktuj się z nami.
Kontakt do koordynatora projektu, Eweliny Kurach: ewelina.kurach@sowy.sos.pl

 

Prace realizowaliśmy w ramach projektu pn. „Czynna ochrona sów krajobrazu rolniczego” edycja 2021 dofinansowanego kwotą 20.000,00 zł brutto przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Za m-c rozliczamy projekt i wówczas podsumujemy środki wniesione zarówno przez Stowarzyszenie, jak i koordynatora, wolontariusza oraz koszty niefinansowe osobowe w postaci prac wolontariackich, na których właściwie oparł się ten niemal 15 miesięczny projekt.

Tekst: Ewelina Kurach

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio