Ostatnie niezbędne dokumenty dotyczące projektu zostały złożone z końcem maja 2021 r. zatem śmiało możemy już ogłosić, że projekt został zakończony.
Całkowity koszt wyniósł 81.470 zł, z czego 50% dofinansował nam Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Pozostała kwota stała po naszej stronie, jednak niezastąpiona firma Legarto wsparła nasz pomysł kwotą 20.000 zł. Dodatkowo otrzymaliśmy 3.500 zł od osób, które chciały pozostać anonimowe. Kwestia finansowa jest kluczowa przy tego typy projektach, jednak w trakcie jego trwania na naszej drodze spotkaliśmy szereg rewelacyjnych osób, które bezinteresownie pomagali nam w działaniach. Bardzo istotną rzeczą były miejsca, w których mogliśmy przetrzymywać budki lęgowe, sprzęt do montażu itp. W dolinie Warty mogliśmy liczyć na ogromny budynek gospodarczy Pana Karla, natomiast w dolinie Noteci na pomoc ze strony OSP Lipki Wielkie. Dzięki pomocy Pana Mariana oraz zgody Pana Darka mogliśmy zrealizować pierwszą w Polsce transmisję z gniazda pójdźki. Cały projekt nie zostałby zrealizowany, gdyby nie ogromna rzesza ludzi, którzy pozwolili nam na montaż budek lęgowych. Byli to właściciele gospodarstw i księżą z kilkudziesięciu parafii. Spotkania i rozmowy dały nam dodatkowej wiedzy na temat występowania sów na terenie objętym projektem. Przy montażu zewnętrznych budek lęgowych dla płomykówki pomagała nam firma Enea Operator rejon Sulęcin.
Wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy!

A co udało nam się zrobić?

  • montaż 70 budek lęgowych dla pójdźki,
  • montaż 55 budek lęgowych typu wewnętrznego dla płomykówki,
  • montaż 5 budek lęgowych typu zewnętrznego dla płomykówki,
  • montaż 50 koszy lęgowych dla uszatki,
  • montaż kamer oraz relacja online z gniazda pójdźki,
  • montaż kamer z gnieździe płomykówki (Ptaki niestety w tym roku ptaki nie przystąpiły do lęgu).
  • zakup sprzętu do monitoringu gniazd w postaci drona, drabin itp.

Jesteśmy pewni, że ogrom pracy jaki został wykonany zaprocentuje już wkrótce. Dolina Warty i Noteci w woj. lubuskim to zagłębie sów związanych z krajobrazem rolniczym, a dodatkowe miejsca lęgowe przyczynią się do wzmocnienia populacji poszczególnych gatunków.
A my w kolejnych latach będziemy dalej kontrolowali stanowiska lęgowe, obrączkowali ptaki, czyścili budki itp. W sumie to niedawno dotarło do nas, że dzięki temu projektowi oraz naszym wcześniejszym działaniom mamy pod opiekę już około 300 stanowisk! Zimą trzeba będzie się wyspać, bo wiosna szykuje się wymagająca. 😉
Relacja online z gniazd pójdźki i płomykówki będzie oczywiście kontynuowana w kolejnych latach. Mamy nadzieję, że 2022 rok będzie dla płomykówek bardziej korzystny.

Realizacja projektu: Sławek Rubacha i Robert Komorowski

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio