Platformy lęgowe dla puchacza, są istotną formą ochrony tego gatunku. Sowa ta, w zależności od miejsca występowania, składa swoje jaja w różnych lokalizacjach. W górach są to najczęściej półki skalne na zboczach gór, w kamieniołomach. Na nizinach ptaki zajmują gniazda innych gatunków jak np. jastrzębia, myszołowa, bielika itp. Często także gniazduje na ziemi. W literaturze takie miejsca opisywane są przede wszystkim jako niedostępne, podmokłe tereny. Nie jest to jednak do końca prawda. Puchacze często składają jajka w zwykłych, ogólnodostępnych lasach, w których penetracja drapieżników oraz człowieka jest bardzo duża. Spłoszenie przez człowieka samicy z gniazda, powoduje że lęg może przez dłuższy czas nie być chroniony. Takie gatunki jak kruk, wrona siwa, które mają zdecydowanie mniejszy dystans ucieczki od człowieka niż puchacz, niszczą lęg. Lęgi, czy to na etapie jaj czy piskląt, są także niszczone przez dziki, lisy. Montaż platform lęgowych umożliwia puchaczom wybór. W terytorium puchacza, gdzie brak jest gniazd dużych gatunków ptaków, taka platforma staje się bezpieczną alternatywą.
W ramach projektu „Czynna ochrona puchacza Bubo bubo w woj. lubuskim” zamontowaliśmy platformy lęgowe w 4 nadleśnictwach: Krosno, Ośno Lubuskie, Sulęcin, Torzym.
Projekt współfinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio