Minął kolejny rok, zatem czas na podsumowanie prac grupy obrączkarskiej Stowarzyszenia Ochrony Sów. W 2020 roku dalej skupialiśmy się na obrączkowaniu sów na śródlądziu. Przede wszystkim obrączkowane były ptaki lęgowe. Wykonywaliśmy także odłowy sów podczas jesiennej migracji. W roku 2019 w Polsce miała miejsce gradacja gryzoni w wyniku czego, sowy wyprowadzały lęgi z dużą liczbą piskląt. Widoczne to było przede wszystkim u płomykówek, u których często stwierdzaliśmy drugie lęgi. Miało to ogromny wpływ na liczbę nowych par lęgowych w roku następnym. Dodatkowo, w pierwszym półroczu 2020 roku, zarówno warunki atmosferyczne jak i ciągła, wysoka liczebność gryzoni, korzystnie wpływały na liczebność młodych osobników. W porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku, zaobrączkowaliśmy więc znacznie więcej piskląt. W drugim półroczu ubiegłego roku, sytuacja znacząco się zmieniła. Częste opady deszczu, które rozpoczęły się już w maju, spowodowały w wielu miejscach trudności w zdobywaniu pokarmu. W przypadku płomykówek, niewiele par przystąpiło do drugich lęgów, a wśród tych, które zdecydowały się na ich powtórzenie, w gniazdach znajdowaliśmy wiele martwych piskląt. Także tereny, na których wykonujemy odłowy jesienne, często były podtopione. Miało to istotny wpływ na liczbę schwytanych ptaków.
Główne prace były prowadzone w województwach: mazowieckim, lubelskim (Wojtek Okliński) oraz lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, zachodniopomorskim (Sławek Rubacha). Dodatkowo pojedyncze ptaki były obrączkowane w województwach: pomorskim (Ewelina Kurach), świętokrzyskim (Paweł Szczepaniak), łódzkim (Tomasz Błaszczyk).
W sumie zaobrączkowanych zostało 387 sów z 7 gatunków:
płomykówka Tyto alba – 201 (14 dorosłych, 187 piskląt),
uszatka Asio otus – 93 (53 dorosłe, 40 piskląt),
puszczyk Strix aluco – 72 (9 dorosłych, 63 pisklęta),
pójdźka Athene noctua – 12 (1 dorosły, 11 piskląt),
puchacz Bubo bubo – 3 (1 dorosły, 2 pisklęta),
uszatka błotna Asio flammeus –  5 dorosłych,
sóweczka Glaucidium passerinum – 1 dorosły.

Dodatkowo uzyskaliśmy 16 wiadomości powrotnych, w tym 9 dotyczyło ptaków martwych. Głównie były to kolizje z samochodami.

W obrączkowaniu brali udział: Robert Komorowski, Paweł Czechowski, Piotr Dziełakowski, Alicja Dubicka, Jadwiga Goniewicz, Jarosław Edwin, Krzysztof Laskowski,  Romek Korlaga, Piotr Szewczyk, Mariusz Urban, Marcin Kaczmarek, Marcin Sidelnik. Serdecznie dziękujemy za pomoc!

Tekst i zdjęcia: Sławek Rubacha

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio