W ramach IV edycji projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” nagraliśmy film pt. „SOS dla sów”. Przeznaczony jest do celów edukacyjnych i powstał przede wszystkim z myślą o nauczycielach i uczniach. To materiał, który świetnie nadaje się na lekcje biologii o tematyce zagrożeń bioróżnorodności. Pokazuje też metody prac terenowych. Film opowiada o zagrożeniach i ekologii sów krajobrazu rolniczego oraz monitoringu i interwencjach podejmowanych przez nas m.in. na Żuławach. Jego atutem jest też popularyzacja Atlasu Sów Polski oraz idei wolontariatu i współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Film na kanale YT dostępny jest tutaj.

Realizacja filmu możliwa była dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i pracom wolontariackim osób z obsady filmu.

Szczególne podziękowania dla Karola Niemca, Wojciecha i Katarzyny Lewandowskich,  Eweliny Kurach i Małgorzaty Brodeckiej – nauczycielki biologii w ZSO nr 8 w Gdyni i youtuberki prowadzącej kanał edukacyjny, która jest współautorką scenariusza i producentką filmu. Chapeau bas dla niej! To ogrom pracy, który zamyka się w niespełna 28 minutach finalnego dzieła.

Do filmu wyselekcjonowane zostało kilkadziesiąt godzin materiału a praca nad nim trwała blisko 3 m-ce. Kończąc go, uznaliśmy, że to edukacyjne kino drogi. Sporo kadrów to efekt wieloletnich inwentaryzacji sów (przede wszystkim Karola Niemca) oraz doświadczeń z prac interwencyjnych, jak i edukacyjnych. Dodać warto też, że wspominany przez nas Monitoring Sów Krajobrazu Rolniczego w 2020 roku wszedł w skład państwowego Monitoringu Ptaków Polski. Po 9 latach dolosowane zostały kolejne powierzchnie badawcze. Na obszarze Żuław monitoring prowadzony jest przez Michała Malawskiego, Karola Niemca i Ewelinę Kurach.

Film wkrótce zamieścimy także w zakładce „Instrukcje i pliki do pobrania”.

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio