Ta edycja projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” jest inna niż poprzednie. Wszytko oczywiście przez epidemię koronawirusa.
– „Namieszało to solidnie w planach i projekcie, ale – patrząc z perspektywy czasu –  może bez tego zabrakłoby mi determinacji i odwagi na pewne rzeczy, które zrealizowaliśmy? Edukację natomiast bardzo chciałam zakończyć wśród ludzi. Zamarzyło mi się też przytulne, urokliwe, plenerowe i nietuzinkowe miejsce na Żuławach, z którym mam dużo przyrodniczych wspomnień. I tak , po kilku latach, ponownie spotkaliśmy się w gościnnych progach Gospody Mały Holender w Żelichowie koło Nowego Dworu Gdańskiego. Ugościł nas w swoich progach gospodarz, Marek Opitz.”. – mówi Ewelina Kurach, koordynator projektu.

Tym spotkaniem domknęliśmy 4,5 roku realizacji projektu edukacyjnego w woj. pomorskim. Podsumowanie tych lat zapiera dech. To był wieczór pełen emocji i wzruszeń i lepszego nie można było sobie wymarzyć. Spotkaliśmy się w rodzinnym gronie, w małej grupie i pod chmurką. Był czas na edukację w duchu slow. Noc przywitała nas cudną Drogą Mleczną a bezchmurne niebo gęsto pokryło się gwiazdami. Ciepły wrześniowy weekend zapowiedziały setki aut mknących na Mierzeję Wiślaną. Hałas niósł się wzdłuż rzeczki Tuga i tylko to dokuczało nam w nasłuchach. Puszczyka ostatecznie nie usłyszeliśmy. Ale za to była okazja obserwować karliki oraz podejrzeć ich dzienną kryjówkę i obaczyć odchody nietoperzy. Po oglądaniu wypluwek sów, niektórym łatwiej było się przełamać i obejrzeć odchody karlików… 🙂

Wieczór szybko otulił nas chłodem i wilgocią znad rzeki i niepocieszeni brakiem sowy, w większości rozjechaliśmy się do domu. Warto czekać i być cierpliwym. Część z nas nie poddała się i mimo, że przemarzliśmy, mieliśmy ogromną ochotę usłyszeć jakaś sowę. Pojechaliśmy w inne miejsce. A tam krótko ale wyraźnie usłyszeliśmy samca płomykówki, który przeleciał niedaleko nas przemieszczając się między swoją kryjówką a żerowiskiem.

Dziękuję ogromnie za to spotkanie! I wierzę, że spotkamy się jeszcze gdzieś w terenie. Choćby prawie po sąsiedzku, nasłuchując w kolejnych sezonach lęgowych płomykówek… – podsumowała Ewelina.

 

Projekt „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio