Wiosną tego roku złożyliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wniosek o dofinansowanie projektu „Czynna ochrona sów krajobrazu rolniczego w północnej części województwa lubelskiego”. Projekt uzyskał dotację i przystąpiliśmy do jego realizacji. W ramach projektu powiesimy 20 nowych skrzynek lęgowych dla płomykówki, wyczyścimy i naprawimy stare, które zostały powieszone w ubiegłych projektach (realizowanych m.in. przez Towarzystwo Przyrodnicze Bocian). Dodatkowo zamontowanych zostanie 15 budek lęgowych typu belgijskiego dla pójdźki.

Jedną z głównych przyczyn spadku liczebności sów objętych projektem jest utrata dogodnych miejsc lęgowych w przeważającej części mieszczących się w różnego rodzaju budynkach. Najskuteczniejszą metodą ochrony miejsc lęgowych pójdźki i płomykówki jest montaż odpowiednich skrzynek i budek lęgowych.

Istotne znaczenie w czynnej ochronie sów ma też czyszczenie i udostępnianie powieszonych wcześniej budek. Przez lata takie budki mogły być zajęte zarówno przez sowy, jak i inne ptaki (gołębie, kawki). Wypluwki sów oraz materiał gniazdowy naniesiony przez inne ptaki przez kilka lat może zablokować dostęp do takich budek. Budki mogły być też zdjęte lub dostęp do nich zablokowany w wyniku różnych prac budowlanych.

W projekcie przewidzieliśmy także montaż 2 skrzynek lęgowych na słupach wolnostojących. Takie miejsca lęgowe chętnie są wykorzystywane przez sowy na zachodzie Europy i wydają się być skuteczne w miejscach, gdzie brak jest odpowiednich budynków do zawieszenia skrzynki lęgowej.

Tekst, zdjęcia, video: Wojciech Okliński

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio