To był październikowy piątek (04.10.2019 r.). Prognozy pogody
na ten dzień były obiecujące. W tym dniu Szkoła Podstawowa
w Sztutowie gościła klasę ze szkoły w Stegnie. Zarówno goście, jak i gospodarze wzięli udział w stacjonarno-terenowych warsztatach „SOS dla sów”, które poprowadziłem. Na sali gimnastycznej zgromadziły się dzieciaki z dwóch klas VI. Żeby nie tracić cennego czasu, część teoretyczna zawierała między innymi przygotowanie teoretyczne do poszukiwania i nasłuchu sów w lesie. Uczniowie dowiedzieli się także co to jest wypluwka, jakie zawiera informacje i gdzie ich można szukać. Zaprezentowane zostały głosy sów, aby zapoznać się z podstawową wokalizą gatunków, które mieliśmy szansę tego wieczora zaobserwować. Po niecałej godzinie wszyscy ubraliśmy się i wyruszyliśmy w teren. Szybko okazało się, że od zachodu zbliżał się deszcz i do końca nie było wiadomo, czy uda nam się przed nim uciec. Ze szkoły wyruszyliśmy wprost do okolicznego lasu. Gęste zadrzewienia na granicy wsi pozwoliły na pierwszy postój i wabienie. Podczas nasłuchów uczestnicy mogli posłuchać ciekawostek związanych z behawioryzmem sów, między innymi o interakcjach pomiędzy dwoma osobnikami tego samego gatunku, a także zachowaniach typowych dla określonej pory roku. Po wejściu w las, na głos wabionego puszczyka zjawiła się samica, która okrążyła naszą grupę i zniknęła w czeluściach lasu. Słyszeliśmy ją dość daleko jednak nie wydawała się być nami zainteresowana. Na kolejnych punktach nasłuchowych dało się słyszeć przelatujące nad głowami klucze gęsi, ale sowy już do samego końca spotkania nie chciały się ujawnić. Po ponad godzinnym spacerze mżawka zamieniła się w regularną ulewę. Na szczęście wszyscy byliśmy już  z powrotem we wsi i szczęśliwie zakończyliśmy poszukiwanie sów.

Warsztat „SOS dla sów” zorganizowany został w ramach projektu pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2019 dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Tekst: Michał Malawski

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio