W listopadzie w ramach projektu „Sowy wokół nas” realizowanego dzięki wsparciu Fundacji CEMEX „Budujemy przyszłość” odwiedziliśmy trzy szkoły podstawowe – najpierw pomorskie Skarszewy, potem pojechaliśmy do mazowieckiego Troszyna, by pod koniec miesiąca zawitać w zachodniopomorskim, oczywiście w Szczecinie. Zajęcia były poświęcone gatunkom sów żyjącym blisko człowieka – pójdźce Athene noctua, płomykówce Tyto alba, uszatce Asio otus i puszczykowi Strix aluco, z których dwa pierwsze są w tej chwili zagrożone i ich przetrwanie zależy między innymi od człowieka.
W trakcie warsztatów dzieci i młodzież dowiedzieli się, jak to jest, że sowy radzą sobie w nocy, dlaczego są niczym ninja, a ich odbiór dźwięków przypomina radar. Można było pogłaskać pióra, zadziwić się nad wypluwkami i czaszkami zjedzonych i strawionych przez sowy norników. A na koniec zajęć dostać w prezencie broszurę z informacją, dlaczego fajnie mieć u siebie sowę oraz sowi odblask chroniący dzieci po zmroku na drodze. Co bardzo ważne, rozprawiliśmy się też z wieloma wciąż istniejącymi przesądami na temat sów.
Dzięki tegorocznym warsztatom w ramach dwóch edycji projektu, w warsztatach wzięło udział już ponad 40 klas i 900 dzieci, młodzieży oraz nauczycieli. I to jeszcze nie wszystko w projekcie, niebawem kolejne informacje. 🙂
tekst: Marta Szczypek
Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio