22 kwietnia 2018 r. edukowaliśmy podczas tzw. „Ogrodowej Niedzieli” w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie (Nadleśnictwo Gdańsk). Pogoda wybitnie dopisała piknikowaniu, więc teoretycznie nie powinno zaskoczyć, że zjechało się aż 100 aut! A w każdym aucie ktoś więcej niż tylko kierowca…  No to możecie sobie wyobrazić, co tam się działo…
Podczas 6 godz. otwartego ogrodu przeprowadziliśmy dwa 2-godzinne warsztaty pt. ” Sowy i ich podloty – zróbmy coś dla ich ochrony!”. W sali edukacyjnej było krótko, zwięźle i na temat polowania sów, cichego lotu i trochę ciekawostek z biologii tych ptaków oraz ich specjalizacji. To w terenie poszaleliśmy. A że zielona trawa, słońce wciąga i dorośli szybko odkrywają drzemiącą w nich naturę dziecka, to my już wiemy. Była rywalizacja kto przygotuje maskę uszatki, kto pokoloruje komiksową kolorowankę o podlotach sów, a kto z klamerki i kawałka papieru, przy pomocy krótkiej bajkowej historii stworzy sowę, która dopiero co wykluła się z jajka. Najtrudniejsze okazało się poszukiwanie budy lęgowej typu belgijskiego dla pójdźki. 70 os. przeszło obok i tylko 2 os. rzuciły na nią okiem, nie podejrzewając jednak, że tego właśnie szukamy… 🙂 Zdecydowanie łatwiejsze okazało się szukanie budy dla puszczyka i kosza dla uszatki. To był wyśmienity piknikowy czas z bajkami w tle, zagadkami, zadaniami do wykonania, obserwacjami i opowieściami o sowach i ich życiu. Ognisko to też był obowiązkowy punkt po zajęciach.
Szkoda tylko, że nie wpadliśmy na to, by zrobić zdjęcia, bo naprawdę świetne prace poleciały w świat i zdobią teraz tylko ściany pokoi czy lodówki (nie mylić z morską kaczką). Jeśli chcecie się nimi pochwalić, wyślijcie skany czy zdjęcia na nasz fanpage Facebook’a. Czekamy zwłaszcza na sowy, które przysiadły na klamerkach…

Warsztaty na zielonym dywanie, pod okapem drzew prowadziła Ewelina Kurach.

Jeśli będziecie mieli kiedyś okazję, koniecznie zajrzyjcie do marszewskiego ogrodu u podnóża lasu. Zaplecze edukacyjne kwitnie, powstają nowe ścieżki dydaktyczne i coraz bogatsza oferta Ogrodowych Niedzieli. Program na ten sezon wiosenno-letni znajdziecie tutaj.

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio