Od 1 lipca 2016 r. do 15 maja 2017 r. na obszarze województwa pomorskiego prowadziliśmy kampanię edukacyjną pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności”. Projekt finansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (nr umowy: WFOŚ/D/807/98/2016) i środków własnych Stowarzyszenia. Koordynatorem projektu była Ewelina Kurach.

Trudno w krótkich słowach podsumować 11 m-cy pracy. W tym czasie przeprowadziliśmy 12 warsztatów terenowych „SOS dla sów” połączonych z prelekcjami. Zrealizowaliśmy je w Marszewskiej Górze, Gdańsku, Kartuzach, Przebrnie, Malborku, Leśnictwie Kępino, Szymbarku, Marszewie i Bąkowie. Przyjechało na nie aż 420 mieszkańców Pomorza i innych województw. Niektórzy jechali na nie w jedną stronę po 200, 300 czy 550 km! Ciągle nie możemy w to uwierzyć… Przecieramy oczy ze zdumienia, ale to prawda – papier nie kłamie. Spośród tych najbardziej zapalonych podróżników wylosowaliśmy szczęśliwca, którego obdarowaliśmy albumem „Sowy Polski” A. Tabora. Książkę otrzymała Zosia i jej mama, pani Magdalena ze Złocieńca.

W placówkach dydaktycznych Pomorza ostatecznie udało nam się przeprowadzić aż 60 prelekcji z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych i gimnazjów. Podsumowaliśmy – to 1567 uczniów. Nie licząc uczestniczących nauczycieli, dyrekcji, ale i – uwaga – personelu szkoły np. osób sprzątających, szatniarzy, woźnych, bibliotekarzy, a nawet kucharzy. Edukowaliśmy w Pucku, Gdańsku, Kartuzach, Kmiecinie, Baninie, Sztutowie, Nowym Dworze Gdańskim, Malborku, Mikoszewie, Krynicy Morskiej, Pucku, Swarzewie, Tczewie, Stegnie, Sobieszewie, Ostaszewie, Wiślince, Niestępowie, Żukowie, Łapalicach, Kolbudach, Szymbarku, Bielkówku, Pręgowie, Sławoszynie i Maszewku. Zdarzało nam się w niektórych szkołach zostać po godzinach i dalej uczyć. Po I edycji projektu mamy dłuuuugą listę oczekujących na warsztaty szkolne. Nie martwcie się – przyjedziemy i do was i to już niedługo!

Nasz projekt to też edukacja na piknikach plenerowych. 9 lipca 2016 r. mieliśmy stoisko na III Pikniku „Wyspa Przyrodników”, który organizowała Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego. W ciągu 4 godz. edukacji odwiedziło nas 450 osób. Z nieukrywaną radością przyznajemy, że to jedna z naszych ulubionych akcji plenerowych na Pomorzu. W tym roku, 15 lipca, też będziemy – już zapraszamy! 16 i 17 lipca 2016 r. edukowaliśmy też na akcji „Parkowanie. Związki rodzinne vol. 2” w Gdańsku Oliwie. Byliśmy jedyną organizacją pozarządową zajmującą się przyrodą, więc zainteresowanie niekiedy mieliśmy większe niż wielu innych wystawców. Tym większe, że opowiadaliśmy o sowach z miejsca, gdzie nieopodal swoją dziuplę lęgową miały puszczyki. 1-2 października 2016 r. – w ramach wolontariatu i wkładu własnego, w tym niefinansowego – edukowaliśmy na największym pomorskim pikniku… VI „Ptasi Piknik” organizowany przez Nadleśnictwo Elbląg i Stowarzyszenie DRAPOLICZ w minionym sezonie przyciągnął do Krynicy Morskiej aż 1700 osób! Tegoroczna edycja realizowana była pod nazwą „Sowy Mierzei Wiślanej” i w związku z tym byliśmy głównym partnerem wydarzenia. Szacujemy, że nasze stoisko odwiedziło ok. 1400 os. Podczas tych dwóch dni edukowaliśmy na zmianę łącznie w 11 osób. W kulminacyjny dzień tj. w sobotę, gdy zjechały autokary z młodzieżą szkolną, chwilami ciągle brakowało rąk i głów do pracy.

Podczas konkursów na piknikach plenerowych w Gdańsku Oliwie i Górkach Wschodnich oraz w konkursie radiowym 6 osób obdarowaliśmy cennymi nagrodami książkowymi zakupionymi ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz przekazanych Stowarzyszeniu przez darczyńców. Dziękujemy Kasi i Michałowi Malawskim!

Trochę czasu zajęły nam próby spotkania się na audycję radiową, albowiem plany mieliśmy różne. Plenerowa audycja z Przebrna, gdzie realizowaliśmy VI sezon badań nad migracją sów (Akcja Sowy Mierzei) i warsztaty terenowe „SOS dla sów” spaliła na panewce. Miniona jesień spłatała nam takiego figla pogodowego, że 1/3 sezonu mieliśmy zwinięte sieci do odłowu sów, nie prowadziliśmy odłowów albo zsuwaliśmy sieci krótko po ich rozsunięciu. Pod tym względem tego sezonu chyba jednak nie chcemy pamiętać… 😉 Tamten sezon ostatecznie przeważył w naszych dalszych planach zaprzestania kontynuowania badań w tym miejscu. Ostatecznie z red. Włodzimierzem Raszkiewiczem spotkaliśmy się w siedzibie Radia Gdańsk S.A. pod koniec kwietnia br. Podsumowaliśmy projekt w stylu luźnego spotkania ludzi różnych profesji. A żeby było milej radiowcowi, również przyjechaliśmy ze swoimi mikrofonami i nagraniami dźwięków. Co z tego wyszło, posłuchajcie.

Realizując projekt współpracowaliśmy z Fundacją Akcja Bałtycka, Stowarzyszeniem Zielona Latarnia z Buszkowych, Centrum Inicjatyw Edukacyjnych z Kartuz, Malborską Grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Nadleśnictwem Wejherowo, Stacją Biologiczną Uniwersytetu Gdańskiego, Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING, Nadleśnictwem Elbląg i A KuKu Sztuka. Naszym medialnym partnerem projektu było Radio Gdańsk S.A. Współpracowaliśmy też z licznymi przedstawicielami lokalnych mediów. Zaskakiwaliście nas Państwo niekiedy… Zwyczajowo spodziewaliśmy się zajrzenia do nas między jednym a drugim relacjonowanym wydarzeniem, szybkiej dokumentacji fotograficznej, a tu niespodzianki… Bywało, że dziennikarze, reporterzy wpadali i… zostawali z nami na 3-4 godzinne warsztaty. 🙂

W projekcie pracowali: Ewelina Kurach, Dawid Weisbrodt, Grzegorz Jędro i Paulina Adamczyk. Wielkie brawa również dla naszych wolontariuszy: Sławka Rubachy, Wojtka Oklińskiego, Michała Malawskiego, Kasi Iwan-Malawskiej, Pawła Szczepaniaka, Edyty Słomczyńskiej, Tomka i Joanny Tomaszewskich, Piotra Nagórskiego, Jarka Synowieckiego i Eweliny Kurach. Bez Was nie byłoby nas widać na Ptasim Pikniku w Krynicy Morskiej. Projekt też by się sam nie toczył, koordynował, rozliczał… I działań PR też by nie było. A jak inni to widzą? Nieskromnie moglibyśmy podsumować cytując maile uczestników po warsztatach, nasze rozmowy, a przede wszystkim słysząc i czytając pytania… Kiedy przyjedziecie do nas? Czy realizujecie też projekt w takim i takim województwie? Dlaczego projekt jest tylko na Pomorzu??

Podsumowując wydatkowane środki… Koszt kwalifikowany projektu ostatecznie wyniósł 22.303,80 zł, z czego dotacja ze strony WFOŚiGW w Gdańsku stanowi kwota w wysokości 19.960,90 zł.

Oficjalnie zapraszamy już na II edycję projektu. Właśnie wystartowaliśmy!

Kontakt z koordynatorem projektu, Eweliną Kurach – e-mail: ewelina.kurach@sowy.sos.pl

Informacja o rozpoczęciu realizacji projektu dostępna tutaj.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio