W latach 2013 oraz 2014 członkowie Stowarzyszenia Ochrony Sów na zlecenie TP Bocian prowadzą liczenia lęgowych błotniaków łąkowych w obszarze Natura 2000 Bagno Wizna. Dzięki skontrolowaniu całego obszaru udało się potwierdzić obecność błotniaków w liczbie 3-4 par. Nie przypominające niczym bagien rolnicze obszary ostoi uzyskano dzięki odwodnieniu terenu przeprowadzonym w latach 60-tych. Na powstałych wskutek tego działania łąkach i polach rozpoczął funkcjonowanie PGR Wizna mający siedzibę w Grądach Woniecko. Dzisiaj miejsce to jest mocno zdewastowane, jednak większość terenów rolniczych nadal jest użytkowana. Pozostałościami po niegdysiejszej planowej gospodarce są obumierające stopniowo aleje drzew, obsadzone głównie brzozą i topolą, a także pojawiający się w różnych miejscach barszcz Sosnowskiego, którego próby uprawy były tutaj podejmowane. Nadal na łąkach można spotkać polujące orliki czy przechadzające się dostojnie bociany białe i żurawie. Jednak jeżdżąc po równych i prostych drogach, krzyżujących się pod prostym kątem czuje się nieco żalu, że nie ma tutaj już zabagnionych turzycowisk, pełnych tętniącego życia.

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio