W ostatnich dniach marca 2026 roku zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego pn. „Obserwuję, dbam i chronię – cykl warsztatów i spacerów ornitologicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych”.

Organizatorem i realizatorem projektu było nasze Stowarzyszenie. Partnerem przy realizacji projektu była Gmina Izabelin.

Projekt w całości finansowany był ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu „ORLEN. Energia sąsiedztwa”.

Od października 2025 roku do marca 2026 roku zrealizowaliśmy takie działania, jak:

  • 18 spacerów i warsztatów ornitologicznych dla młodszych i starszych mieszkańców gminy.
  • Byliśmy z warsztatami w przedszkolach w Izabelinie i w Laskach. W Szkole Podstawowej w Izabelinie, dla uczniów klas IV prowadziliśmy spacery przyrodnicze, a dla uczniów klas V warsztaty ornitologiczne połączone ze składaniem własnych karmników dla ptaków. Seniorzy z
  • Uniwersytetu Trzeciego Wieku składali własne budki lęgowe.
  • Spotykaliśmy się także ze wszystkimi chętnymi mieszkańcami na spacerach przyrodniczych i warsztatach, podczas, których poznawaliśmy niezwykły świat ptaków, tajemnicze życie sów, a także dowiadywaliśmy się co poza ptakami „piszczy” w budkach lęgowych. Wspólnie składaliśmy także własne budki lęgowe „typu A” dla bogatki lub mazurka.

W spotkaniach udział wzięło łącznie 470 osób.

Budżet projektu wynosił 25,000 zł brutto i pokrył koszty zakupu budek lęgowych i karmników oraz niezbędnych pomocy dydaktycznych, takich, jak: drewniane modele wybranych gatunków ptaków, kamienie i flamastry do kolorowania, a także koszty wynagrodzenia dla edukatora oraz opracowanie i wydanie materiałów promocyjnych.

Naszym celem było zachęcenie mieszkańców gminy Izabelin do:

  • Spędzania wolnego czasu bliżej przyrody i ptaków – samotnie lub w grupie.
  • Uważniejszego rozglądania się wokół siebie, zatrzymania się, posłuchania głosów ptaków i innych zwierząt.
  • Podejmowania – czasem nawet drobnych – działań w sytuacjach, gdy ptaki lub inne dzikie zwierzęta w naszym sąsiedztwie potrzebują naszej mądrej pomocy.

Nieocenionym wsparciem przy realizacji projektu był zespół pani Agnieszki Czarneckiej z Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Izabelin. Dzięki Jego pomocy, na każdym etapie wszystko przebiegało sprawnie, a ewentualne problemy szybko znajdowały swoje rozwiązanie.

Dziękujemy także serdecznie za miłą współpracę: Szkole Podstawowej w Izabelinie, zwłaszcza pani Magdalenie Majdańskiej-Kozak oraz pani Lidii Kośmińskiej, Dyrekcji Przedszkola Gminnego w Izabelinie oraz Dyrekcji  Gminnego Przedszkola w Laskach  „Akademia pod Dębowym Liściem”, jak również Uniwersytetowi Trzeciego Wieku.

Za promocję wydarzenia z całego serca dziękujemy Redakcji „Listów do Sąsiada”.

Wszystkim uczestnikom projektu bardzo dziękujemy za wspólne chwile, ciekawe rozmowy, miłe słowa i inspiracje do dalszego działania!

Tekst: Justyna Soska – koordynator projektu

Dokumentacja fotograficzna – materiały własne i Partnerów projektu.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio