Monitoring Ptaków Polski (dalej MPP) należy do jednych z najbardziej rozbudowanych monitoringów awifauny realizowanych w Europie. Bez wątpienia jest też największym monitoringiem przyrodniczym wykonywanym w Polsce.
MPP został stworzony w 2006 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (dalej GIOŚ) program zapewniający kompleksową wiedzę o stanie populacji ptaków na terenie całego kraju. Dzięki systematycznemu badaniu blisko 200 gatunków awifauny, możliwe jest lepsze zarządzanie środowiskiem oraz spełnienie wymogów unijnych dyrektyw, takich, jak Dyrektywa Ptasia, a także znajdują zastosowanie w działaniach na rzecz ochrony ptaków.
Monitoring Ptaków Polski jest realizowany przez konsorcjum Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Sów, Komitetem Ochrony Orłów oraz Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra”.
W projekcie uczestniczą wysoko wykwalifikowani obserwatorzy, liczący ptaki na niemal 4300 powierzchniach próbnych w całym kraju.

Nasze Stowarzyszenie realizuje dwa monitoringi:
  • Monitoring Lęgowych Sów Leśnych, który koordynuje Sławek Rubacha,
  • Monitoring Sów Krajobrazu rolniczego, który koordynuje Wojciech Okliński.
GIOŚ właśnie wydał Biuletyn Monitoringu Przyrody z wynikami MPP z lat 2020-2024, którym poświęcony został w całości nowy Biuletyn Monitoringu Przyrody (108 stron).
Publikację w wersji pdf można pobrać tutaj:
Miłośnicy wersji papierowej mogą ją otrzymać w siedzibie GIOŚ w Warszawie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio