Wiesz, że okres lęgowy ptaków, w tym sów, niesłusznie i błędnie jest określany na czas pomiędzy 1 marca a 15 października? To wręcz powszechna opinia wśród naszego społeczeństwa.

Tymczasem żadne przepisy prawne z zakresu ochrony przyrody zarówno nie definiują, jak i nie precyzują, kiedy przypada okres gniazdowania. Ma to zasadnicze znaczenie zwłaszcza dla gatunków, które przystępują do lęgów wcześniej niż większość ptaków lub je powtarzają, wyprowadzając po dwa, a nawet trzy lęgi. Do tej grupy należą właśnie sowy.

Od czego zależy, kiedy sowy rozpoczną okres godowy i przystąpią do rozrodu? Zależy to od konkretnego gatunku sowy i kilku czynników zewnętrznych, które decydują o tym, że każdy sezon lęgowy będzie inny. Co zatem na to wpływa?

  • Region geograficzny i miejsce gniazdowania.
    Dlaczego? W górach puchacz przystąpi później do lęgu, aniżeli w paśmie nizinnym. A miejskie osobniki puszczyka szybciej przystąpią do lęgów niż populacje typowo leśne.
  • Warunki atmosferyczne, zwłaszcza w porze zimowej.
    Dlaczego? Długa, śnieżna zima lub ta, która późno się zaczęła wpływa na gatunki sów, które najszybciej rozpoczynają gody. Opóźni rozpoczęcie toków.
  • Zasobności żerowisk w pokarm i dostępność ofiar.
    Dlaczego? Wiesz, że tzw. „mysi rok” sprawia, że drapieżniki (w tym sowy) mogą rozpocząć szybciej rozród, a na pewno wpłynie to na ich sukces lęgowy. Złożą więcej jaj, wyprowadzą więcej młodych. Inne zaś mogą powtórzyć lęgi. Tak plastyczny i silnie skorelowany z obfitością pokarmu gatunek, jakim jest płomykówka może wyprowadzić 2 a nawet 3 lęgi w danym sezonie. Młode płomykówki możesz spotkać wówczas w listopadzie lub grudniu. Podobną, silną reakcję na zasobność pokarmu obserwujemy też np. u włochatki, uszatki i puszczyka.

Pamiętaj, że okres lęgowy jest indywidualnym przedziałem czasu danego gatunku sowy i wynika to nie tylko z jego biologii. A niewłaściwa interpretacja okresu lęgowego sów i innych ptaków ma swoje konsekwencje np. w procesach inwestycyjnych, przy wycinkach drzew dziuplastych i z gniazdami, ochronie siedlisk ptaków.

Wiedz, że masz wpływ na zachowanie i poprawę stanu bioróżnorodności fauny i flory. Poznaj swoje prawa i obowiązki z zakresu ochrony przyrody.

A teraz włącz dźwięk i zajrzyj do materiału audio. Dowiesz się, w jakim czasie zwykle lęgną się poszczególne gatunki sów w Polsce.

Post powstał w ramach projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2022 finansowanego ze środków własnych Stowarzyszenia i dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Tekst i video: Ewelina Kurach

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio