Tegoroczny Ptasi Piknik z okazji Europejskich Dni Ptaków wypadł w terminie 1-2 października 2022 r. i to już XII edycja tej imprezy. Organizatorami pikniku jest Nadleśnictwo Elbląg. Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Drapolicz. Miejscówka bez zmian – okolica dawanej Leśniczówki w Krynicy Morskiej.

Nasze stoisko edukacyjne przygotowaliśmy w ramach projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2022, którego realizację rozpoczęliśmy dosłownie dwa dni wcześniej. Od kilku lat edukowaliśmy tylko w niedzielę, więc zaskoczyła nas liczba gości, która tłumnie uczestniczyła przez cały weekend. Organizatorzy oszacowali, że przyjechało około 2 tys. uczestników!

Pracy był prawdziwy ogrom! Tyle, że że mogliśmy pomarzyć o chwili przerwy na posiłek. Edukowali: Sławek Rubacha i Ewelina Kurach. Ogromnym i nieocenionym wsparciem była dla nas niespodziewana wizyta Jarka Synowieckiego z naszego Stowarzyszenia, który przyjechał aż z Lubelszczyzny. Jarek bez sekundy wahania pojawił się po drugiej stronie stołu – tej dla edukatorów. Jarek – dzięki ogromne!

Prognozy pogody były niesprzyjające, ale Neptun okazał się jednak łaskawy i nie wywiało nas ani nie zlało od stóp do głów. Konkluzja po tegorocznym pikniku: do obsługi stoika edukacyjnego niezbędna jest obsługa trzech edukatorów. Zwłaszcza przy konieczności opowiadania o tak różnorodnych sowich tematach, które nurtowały odwiedzających. Sporo opowiadaliśmy o prawidłowym postępowaniu ze znalezionymi podlotami sów i przystosowaniami tych ptaków do życia w różnych siedliskach czy nocnym trybie życia. W tym roku sporo uwagi poświęciliśmy też projektom czynnej ochrony sów, które realizujemy w różnych częściach Polski m.in ochronie puchacza, pójdźki, płomykówki i uszatki. Przyjechaliśmy więc z różnymi typami bud dla sów, opowiadając przy tym o konieczności ochrony przed naziemnymi drapieżnikami. Piknik okazał się wyśmienitą okazją do wyłonienia wykonawcy bud dla puszczyka, które będziemy zamawiać na potrzeby interwencyjnych działań. Sami zobaczcie, jakie rozwiązania, jakość i ochronę przed drapieżnikami naziemnymi zaproponował wykonawca – NestBox24.

Tak było na Ptasim Pikniku:

Partnerami tegorocznego Ptasiego Pikniku byli: Partnerzy: Stowarzyszenie Ochrony Sów, Fundacja Akcja Bałtycka, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza KULING, Stowarzyszenie PTAcom, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Miasto Krynica Morska, WWF, Lanius Books, Nikon, Natura Film, NestBox24.

Finansowanie stoiska edukacyjnego: środki dotacyjne Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i wkład własny, prywatny edukatorów.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio