Czas na podsumowanie roku 2021 pod kątem zaobrączkowanych sów, w ramach prac Grupy Obrączkarskiej SOS. Niestety ten rok nie był tak „owocny” jak dwa poprzednie lata. Po urodzajnym okresie 2019-2020 (ze względu na gradację gryzoni), rok 2021 delikatnie mówiąc był mizerny. Częste i intensywne deszcze, które rozpoczęły się już latem 2020, długa zima, chłodna wiosna i lato spowodowało, że populacja gryzoni w krajobrazie rolniczym była na bardzo niskim poziomie. O ile gatunki leśne nie miały z pokarmem tak dużego problemu, o tyle sowy pól i łąk cierpiały na jego niedostatek. Głównie dotknęło to płomykówkę, która specjalizuje się w polowaniu na drobne ssaki. W roku 2020 w sumie zaobrączkowaliśmy 201 osobników tego gatunku, w minionym tylko 48! Skontrolowane zostały wszystkie gniazda, które odwiedzamy każdego roku. Dorosłe płomykówki, pomimo obecności w swoich rewirach, ze względu na brak pokarmu w większości przypadków nie przystąpiły do lęgów.
Brak lęgów bezpośrednio miał wpływ na nasze jesienne odłowy, które wykonujemy w stałych miejscach. Mała liczba ptaków i brak pokarmu przyczyniło się do znikomej liczby schwytanych sów.
Są to jednak naturalne procesy. Przy odpowiednich warunkach populacja gryzoni intensywnie rozmnaża się. Na to reagują drapieżcy, którzy mając pod dostatkiem pokarmu składają więcej jaj, a niekiedy powtarzają lęgi. I na odwrót. W momencie, kiedy populacja drobnych ssaków załamuje się, sowy składają mniej jajek lub wcale.

W sumie zaobrączkowaliśmy 236 sów z 4 gatunków (dla przypomnienia w roku 2020 – 387):

Puszczyk Strix aluco – 126 (6 dorosłych, 120 piskląt)

Płomykówka Tyto alba – 48 (1 dorosły, 47 piskląt)

Uszatka Asio otus – 46 (16 dorosłych, 30 piskląt)

Pójdźka  Athene noctua – 16 (1 dorosły, 15 piskląt).

Obrączkarze: Wojtek Okliński (Polska wschodnia), Krzysztof Kus (woj. małopolskie), Sławek Rubacha (Polska zachodnia).

W obrączkowaniu brali udział: Tomasz Błaszczyk, Robert Komorowski, Roman Korlaga, Krzysztof Laskowski, Paweł Morawiec, Agnieszka Pruszkowska, Edwin Siwek, Justyna Soska, Marta Szczypek, Piotr Szewczyk.

Serdecznie dziękujemy za udział i pomoc!

Tekst: Sławek Rubacha
Zdjęcia: Wojtek Okliński, Sławek Rubacha.

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio