Po 10-ciu miesiącach, 15 grudnia 2020 roku zamknęliśmy II edycję projektu „W trosce o dzikość – pomagaj z głową!” dofinansowanego przez Urząd Miasta w Sopocie. Realizowaliśmy go w roli partnera zaprzyjaźnionej Fundacji – Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie.

Nieźle nas przeczołgał ten projekt… Po m-cu od startu dopadła pandemia koronawirusa i srogo namieszała w projekcie. Z różnych powodów i trudnych ale koniecznych zdroworozsądkowych decyzji mieliśmy mocno osłabiony skład edukatorów. Dwa  świetne warsztaty musieliśmy usunąć z naszych planów i zamienić je na inne działania. Ostatecznie podołaliśmy planom, choć umówienie zajęć edukacyjnych w terenie było nie lada wyzwaniem.

A co zrealizowaliśmy w Sopocie?

 • Warsztat „Z polotem o sowach” (07.03.2020 r.) połączony z rysowaniem. Pod okiem ornitologa-ilustratora przyrodniczego, Michała Skakuja uczestnicy rysowali puszczyka oraz ćwiczyli proporcje ciała sów.
 • Spacer ornitologiczny (06.09.2020 r.) prowadzony przez Leszka Dampsa.
 • Nocny spacer chiropterologiczny (12.09.2020 r.) prowadzony prze Anetę Zapart. Aneta zrobiła niespodziankę i podczas spaceru wypuściła rehabilitanta, którym się opiekowała.
 • Nocny spacer na sowy (02.10.2020 r.) prowadzony przez Ewelinę Kurach. Dopisała frekwencja wśród uczestników, jak i wyczekiwanych przez nas sów. Tego wieczora odzywały się nam aż 4 osobniki.
 • Webinar „Czego ptaki nie widzą? Kolizje ze szkłem” (13.11.2020 r.) prowadzony przez Lucynę Pilacką – wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com.
 • 24 godziny edukacji terenowej dla przedszkolaków i uczniów, , które realizowaliśmy w od października do pierwszych dni grudnia. W zajęciach udział wzięły 255 osoby z 7 oddziałów sopockich placówek.
 • Przygotowaliśmy dwa sponsorowane posty edukacyjne na Facebooku, o dokarmianiu ptaków zimą i jeżach przygotowujących się do zimowania. Pomagamy dzikusom z głową!
 • Mamy cztery nowe grafiki wektorowe i stemple z wizerunkiem jerzyka, kormorana, wiewiórki i jeża.
 • Ostojowy zwierzyniec powiększył się o pluszaki realistycznie przedstawiające zwierzęta m.in. lisa, młodego dzika (pasiaka), nietoperza, borsuka, zająca, jeża, krzyżówkę.
  A dzięki zorganizowanej w lutym zbiórce trafił do nich dodatkowo karton pluszaków od mieszkańców Trójmiasta. Dzięki ogromne! Zwłaszcza dzieciom, że podzieliliście się z nami swoimi przyjaciółmi. Daliście im drugie, fajne życie i służą nam w edukacji.

Koordynatorem tej edycji projektu projektu również była Ewelina Kurach.

FINANSOWANIE PROJEKTU:
Dotacja: 10.000,00 zł brutto. Całkowity koszt projektu: 19.862,25 zł brutto.
Wkład finansowy naszego stowarzyszenia: 700,00 zł brutto, a Fundacji Ostoja: 1.112,28 zł brutto.

Wynagrodzenie za koordynację projektu: 1.328,02 zł brutto.
Wkład własny osobowy koordynatora projektu: 6.300,00 zł brutto.
Wkład własny osobowy kierownika Ośrodka Ostoja: 1.750,00 zł brutto.

Relacja fotograficzna:

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio