Przygotowaliśmy spot edukacyjny o postępowaniu z podlotami sów. Zabieranie młodych, drowych osobników oraz brak wiedzy i doświadczenia z zakresu biologii sów i łączenia „porwanych” podlotów z ich rodzicami to główne bolączki, z jakimi mamy do czynienia w okresie lęgowym tej grupy ptaków. Nasze interwencje i edukacja na przestrzeni wielu lat działań, małymi krokami, ale skutecznie zmieniają stan wiedzy na ten temat. W tym sezonie udała nam się też niezwykła akcja. Po 18 dniach rozłąki połączyliśmy rehabilitowanego w Ostoi podlota puszczyka Strix aluco z jego rodzinką. Dotąd mieliśmy przypadki 5-7 dni rozdzielenia rodzin. Aktualnie to najdłuższy okres rozłąki ale, jak pokazał ten przypadek, warto podejmować przemyślane, odważne kroki, gdy posiada się wiedzę, doświadczenie i zespół, który wspiera w terenie.

Ten spot to kolejny krok z zakresu edukacji i wspierania ochrony czynnej sów. Zrób wszystko, by docierał do wielu osób. Edukacja w tym zakresie to kluczowe narzędzie, by sukcesywnie ograniczać problem zabierania ptasich podlotów – podkreśla koordynator projektu, Ewelina Kurach.

Spot „SOS dla młodych sów. Film instruktażowy” na kanale YT dostępny tutaj.

Spot zrealizowaliśmy dzięki współpracy oraz życzliwości i wsparciu kilku osób. Ogromne podziękowania dla Wojciecha Lewandowskiego (Nadleśnictwo Gdańsk), Katarzyny i Michała Skakujów, którzy bezpłatnie udostępnili nam swoje materiały oraz realizatorów: Karola Niemca i Eweliny Kurach.

Spot zrealizowaliśmy w ramach IV edycji projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio