Zamknęliśmy IV edycję projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności”, którą realizowaliśmy w woj. pomorskim. Projekt finansowany był ze środków własnych
i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Autorem i jego koordynatorem była Ewelina Kurach. Wystartowaliśmy 15 czerwca 2019 roku. Epidemia COVID-19 i obostrzenia spowodowały chwilowe zawirowania i zawieszenie realizacji, a potem  zmianę zadań i wydłużenie projektu do 15 października 2020 roku. Na tę chwilę to ostatnia edycja projektu. Aż trudno uwierzyć, że to już 4,5 roku naszych działań edukacyjnych na Pomorzu!

Działania, które zrealizowaliśmy w tej edycji:

 • Zaprojektowaliśmy i wydaliśmy 1 tys. sztuk zakładek edukacyjnych z sóweczką Glaucidium passrinum
  Autorem rysunku jest Marek Kołodziejczyk.
 • Odświeżyliśmy projekty zakładek edukacyjnych z sowami krajobrazu rolniczego: płomykówką Tyto alba guttata (rys. Agnieszka Borowska) i pójdźką Athene noctua (rys. Zbigniew Jaszcza).
 • Zamówiliśmy dodatkowe 2 egzemplarze skalowanych tablic edukacyjnych na sklejce z wizerunkami uszatki i puszczyka. Tablice wykonał rysownik przyrodniczy, Marek Kołodziejczyk.
 • Zamówiliśmy 3 autorskie stemple z sowami zalatującymi do Polski: sową jarzębatą Surnia ulula, syczkiem Otus scops i puchaczem śnieżnym Bubo scandiacus. Projekty graficzne przygotowała Agnieszka Borowska.
 • Mamy super skrzyneczkę edukacyjną z rzeczywistymi modelami jaj lęgowych gatunków sów u nas w kraju. To autorska praca Katarzyny Skakuj.
 • Wyprodukowaliśmy spot edukacyjny „SOS dla młodych. Film instruktażowy” o postępowaniu ze znalezionymi, zdrowymi podlotami sów.
 • Wyprodukowaliśmy film edukacyjny „SOS dla sów” o ekologii, biologii i ochronie sów krajobrazu rolniczego, idei Atlasu Sów Polski. Film jest świetną promocją naszych działań a zrealizowaliśmy go przede wszystkim z myślą o edukacji szkolnej i nieformalnej. To tytaniczna, wielotygodniowa praca Małgorzaty Brodeckiej – nauczyciela i youtuberki. Przedsięwzięcie, które wykiełkowało z zaplanowanego krótkiego (5-10 minut) filmu do 27 minut.

Udało się przeprowadzić 10 stacjonarno – terenowych warsztatów pn. „SOS dla sów”. Przeprowadziliśmy je w: Miastku, Pruszczu Gdańskim, Charzykowach, Tczewie, Pomieczynie, Żelichowie, Lipince i  Czersku. Udział w nich wzięło aż 239 osób. Warsztaty prowadzili: Grażyna Jaszewska, Damian Ostrowski, Michał Malawski, Karol Niemiec i Ewelina Kurach.

Zorganizowaliśmy 50 stacjonarnych warsztatów w pomorskich placówkach dydaktycznych w Pawłowie, Kartuzach, Wielkich Chełmach, Tczewie, Gniewie, Tujsku, Gdańsku, Miłobądzu, Pruszczu Gdańskim, Gdyni, Sopocie, Kłodawie, Chojnicach, Rumi, Wejherowie i Kościerzynie. Udział w nich wzięło łącznie 969 dzieci i nauczycieli i pracowników placówek dydaktycznych. Warsztaty prowadzili: Grażyna Jaszewska, Edyta Słomczyńska i Ewelina Kurach.

Edukowaliśmy też na dwóch piknikach:

 •  29 czerwca 201r roku na VI Pikniku „Wyspa Przyrodników” na Wyspie Sobieszewskiej organizowanym przez Stację Biologiczną Uniwersytetu Gdańskiego i Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING. Na naszym stoisku gościliśmy około 350 mieszkańców Gdańska i turystów. Edukowali: Ewelina Kurach i Dariusz Górecki.
 • 6 października 2019 roku na największym pikniku organizowanym w ramach Europejskich Dni Ptaków: IX „Ptasim Piknik” w Krynicy Morskiej. Piknik co roku organizuje Nadleśnictwo Elbląg i DRAPOLICZ. Odwiedziło blisko 700 osób! Edukowali: Ewelina Kurach i Dariusz Górecki.

Dodatkowo pojawiliśmy się również w tegorocznym X Ptasim Pikniku w Krynicy Morskiej. Tym razem ze względu na koronawirusa, piknik mógł dotrzeć tam, gdzie tylko chcieliście – odbył się online na profilu Lasów Państwowych. W ramach pikniku m.in. udostępniono nasz film edukacyjny „SOS dla sów”.

W ramach różnych organizowanych przez nas konkursów (na Facebooku, podczas pikników i edukacji terenowej) oraz naszym wolontariuszom wręczyliśmy 13 książek i albumów o sowach.

FINANSOWANIE PROJEKTU:

Dotacja WFOŚiGW w Gdańsku:  25.000,00 zł brutto. Koszt kwalifikowany: 34.080, 24 zł brutto. Wkład własny stanowił 26,64 %.

Wynagrodzenie koordynatora projektu za 17 m-cy pracy – łączna kwota: 5.500,00 zł brutto (4.203,67 zł netto), z czego ok. 2.400,00 zł wydane zostało na koszta administracyjno-biurowe projektu. Dodatkowy wkład własny osobowy koordynatora w projekt: 9.250,00 zł brutto.

 

Fotorelacja z projektu:

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio