W dniu 24.09.2020 roku nasze Stowarzyszenie podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze na realizację projektu „Czynna ochrona sów krajobrazu rolniczego w dolinie Warty i Noteci w woj. lubuskim w 2020 roku”.  Fundusz dofinansuje ten projekt dotacją na cele bieżące kwotą 40.735,00 zł! Jest to 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych. Kolejne 50% kosztów stoi po stronie naszej oraz sponsorów. Firma Legarto przeznaczyła na ten cel 20.000,00 zł!
Celem projektu jest zapewnienie miejsc lęgowych dla trzech gatunków sów gniazdujących na terenach rolniczych: płomykówki, pójdźki, uszatki, a także prowadzenie monitoringu populacji, obrączkowanie ptaków, edukacja. W ramach projektu zostanie zakupionych i zamontowanych: 55 budek lęgowych typu wewnętrznego oraz 5 budek lęgowych typu zewnętrznego dla płomykówki, 70 budek lęgowych dla pójdźki oraz 50 koszy dla uszatki. Dzięki współpracy z Enea Operator 5 budek dla płomykówki będzie zamontowanych na słupach energetycznych. W celach edukacyjnych zamontowane zostaną kamery przy gnieździe płomykówki i pójdźki, a dzięki relacji on-line będzie można obserwować ich lęgi. Do kontroli gniazd zostaną także zakupione drabiny i dron.
Dolina Warty i Noteci w woj. lubuskim to jedna z największych ostoi płomykówki w Europie i jedna z głównych ostoi pójdźki w Polsce. Dzięki temu projektowi wzmocnimy populację lokalną tych dwóch gatunków sów a młodociane osobniki zasilą inne, nie tylko sąsiadujące tereny.

Koordynatorzy projektu: Sławek Rubacha, Robert Komorowski

Tekst: Sławek Rubacha

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1,5% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1,5% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio