Rozliczyliśmy kolejny projekt edukacyjny.

„W trosce o dzikość – pomagaj z głową” realizowany był przez Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie. Nasze Stowarzyszenie było jego partnerem. Autorem i koordynatorem projektu jest Ewelina Kurach.

Projekt dofinansowany został przez Gminę Miasta Sopotu. Realizowaliśmy go od 22 lipca do 23 grudnia 2019 roku.
A co udało nam się zrobić?

  • 20 stacjonarnych warsztatów w przedszkolach i szkołach, w których uczestniczyło 445 osób.
  • 3 terenowe ornitologiczne spacery. 1 nocny – „Nastaw uszy na sowy” z nasłuchem puszczyków w znanym nam rewirze, gdzie 3 lata wcześniej prowadziliśmy głośną medialnie interwencję po wycince dziuplastego buka, z którego wypadły dwa podloty. Kolejne dwa dzienne spacer poświęcone były ptakom zimującym, znakowaniu i odczytywaniu ptaków, problemowi niewłaściwego dokarmiania ptaków i aspektom związanym z udzielaniem pomocy ptakom, BHP i wstępnej ocenie kondycji ptaków. W spacerach wzięło udziało 55 sopocian.
  • 3 stacjonarne warsztaty o dokarmianiu ptaków, w tym wodnych i zagrożeniach z tym związanych. Samodzielnie przygotowywaliśmy „kule smakule” z mieszanki ziaren i nasion oleistych. Ciągle czekają na mrozy.W spotkaniach udział wzięło 70 sopocian – przedszkolaków z ich opiekunami, uczniów szkół podstawowych z nauczycielami i dziadkami.
  • 1 warsztat o jeżach z montażem 10 bud dla zimujących jeży, w którym udział wzięło aż 26 osób. Podczas spotkania nagrana została audycja do „Magazynu ekologicznego” Radia Gdańsk. Wysłuchasz jej tutaj. Dwie budy stanęły na terenie Sopotu w ogrodach przedszkolnych. Pozostałe pojechały do Ostoi i służą do zimowania i rehabilitowania tych sympatycznych i pożytecznych ssaków.
  • Mamy 2 super stemple. Z młodym zającem i podlotem uszatki.

Mamy świetne imienne referencje i to z każdego warsztatu. Czasami niejedna łza wzruszenia poleciała… Projekt ma też medialny sukces, co pomogło nam przy naborze uczestników, ale przede wszystkim dotarliśmy do ludzi z porcją wiedzy. Głównie z materiałami o jeżach i zagrożeniach związanych z dokarmianiem ptaków, zwłaszcza przez cały rok. Nawiązaliśmy nowe kontakty i współpracę z sopockimi placówkami. Może to i nieskromnie zabrzmi, ale startując z nowym pomysłem, nową formą współpracy z Ostoją, nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. Bardzo ostrożnie planowaliśmy założenia i efekty ekologiczne, które możemy osiągnąć przy realizacji projektu. Okazało się, że był to mocny debiut w Sopocie! Wszyscy chcemy więcej – i sopocianie i my i Ostoja. Dlatego wystartowaliśmy w kolejnym konkursie na dotację. Czekamy właśnie na jego wyniki. Trzymajcie kciuki!

Finansowanie projektu (kwota brutto):
Koszt kwalifikowany projektu: 18.161,23 zł (planowane 15.370,00 zł).
Dotacja: 9.990,00 zł.
Środki finansowe własne: 771,23 zł, z czego 180,00 zł ze środków SOS.
Prace wolontariackie w ostatecznej kwocie:  7.400,00 zł, z czego 4.800,00 zł po stronie SOS (w całości wolontariat koordynatora projektu).
Łączne wynagrodzenie koordynatora projektu: 1.350,00 zł.

Tekst: Ewelina Kurach

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio