Od 6 lat w naszym Stowarzyszeniu, działa grupa obrączkarska SOS. Powstała ona podczas naszych prac na Mierzei Wiślanej, gdzie przez kilka lat chwytaliśmy i obrączkowaliśmy sowy podczas jesiennej migracji. Po zakończeniu działalności Akcji Sowy Mierzei, członkowie grupy skupili się na obrączkowaniu sów na śródlądziu, zarówno ptaków lęgowych jak i migrujących oraz zimujących.
W roku 2019 nasze prace prowadzone były przede wszystkim w okolicach swojego miejsca zamieszkania. Wojtek Okliński na wschodzie Polski (woj. lubelskie i mazowiecki), Sławek Rubacha w Polsce zachodniej (woj. lubuskie i dolnośląskie).
W sumie zaobrączkowanych zostało 341 sów z 7 gatunków:
płomykówka – 156 (29 dorosłych, 127 piskląt),
uszatka – 104 (96 dorosłych, 8 piskląt),
puszczyk – 56 (5 dorosłych, 51 piskląt),
pójdźka – 10 (2 dorosłe, 8 piskląt),
włochatka – 10 (2 dorosłe, 8 piskląt),
uszatka błotna –  4 dorosłe,
puszczyk uralski – 1 dorosły.
Tak świetny wynik związany był z tzw. mysim rokiem. Ze względu na obfitość żołędzi i bukwi w 2018 roku, populacja gryzoni znacząco wzrosła. To bezpośrednio przełożyło się na wzrost liczebności sów. Zdarzało się, że samice płomykówki zaczęły wysiadywać jaja drugiego lęgu, zanim młode z pierwszego zdążyły się usamodzielnić. W przypadku puszczyków lęgi z czterema pisklętami nie były rzadkością, a w jednej z budek lęgowych w Nadleśnictwie Łuków, puszczyki wychowały 6 młodych. Jesienią skupiliśmy się na obrączkowaniu dorosłych ptaków chwytanych w sieci. Podobnie jak na Mierzei Wiślanej udało się uchwycić maksimum przelotu sów na śródlądziu. W woj. lubuskim w trakcie 7 nocy, zaobrączkowaliśmy 63 sowy, z maksymalną ilością 19 ptaków 1 nocy.
Otrzymaliśmy kilka informacji powrotnych z zaobrączkowanych ptaków. Informacje dotyczyły przede wszystkim młodych, martwych osobników, które zginęły w kolizjach z samochodami oraz pociągiem. Znaleźliśmy także kilka martwych dorosłych sów w pobliżu miejsc lęgowych. Podejrzewamy, że przyczyną ich śmierci były zatrute pestycydami gryzonie.

W obrączkowaniu brali udział: Robert Komorowski, Paweł Czechowski, Piotr Dziełakowski, Denis Kitel, Krzysztof Laskowski, Zbigniew Miszon, Przemek Obłoza, Leszek Okliński, Leszek Rumieniecki, Piotr Szewczyk, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.

Podziękowania kierujemy również do leśników, księży, rolników, domowników, którzy umożliwili nam obrączkowanie sów.

Tekst i zdjęcia: Wojtek Okliński, Sławek Rubacha

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio