VI edycja pikniku „Wyspa Przyrodników” organizowanego przez Stację Biologiczną Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING za nami. Górki Wschodnie (Wyspa Sobieszewska,
woj. pomorskie) mają już swoje wyjątkowe miejsce na edukacyjnej, piknikowej mapie. To już nasz czwarty rok z rzędu tamże i tym razem w nowej formule. Dlaczego? Pożeniliśmy temat sów, zagrożeń cywilizacyjnych dla nich (i innych ptaków) takich jak: kolizyjność z elementami przeszklonymi, autami, liniami wysokiego napięcia, presją ze strony kotów, zmianami w siedliskach, odpadami (sznurki, plastik, lampiony, balony…), danymi zbieranymi w Atlasie Sów Polski
z tematami, którymi zajmuje się Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych Pta.com. Pokazywaliśmy przykłady i skutki (zwykle śmiertelne) tych zagrożeń oraz niektóre propozycje rozwiązań. To był świetny, angażujący temat do rozmów. Ta nowa forma okazała się strzałem w 10-tkę! Wyszło świetnie i przyciągnęliśmy do siebie tłumy. Piknik odwiedziło 500 osób, nas 400 osób na pewno. Edukowali: Ewelina Kurach i Darek Górecki i to też był debiutancki duet. Super fajny, uzupełniający się. Było merytorycznie ale też śmiesznie, a czasami – po starej, dłuuugiej znajomości – pozwalaliśmy sobie na nutkę uszczypliwości czy szydery. 4 godziny intensywnej edukacji ale – uff – w cieniu świerków. Dzięki temu, że we dwójkę, udało się w klimacie slow i mogliśmy poświęcić więcej uwagi problemom i rozwiązaniom, o których edukowaliśmy. Wspominaliśmy też o działaniach, które realizujemy
z ramienia drugiego stowarzyszenia, zabezpieczeniu dwóch przeszklonych obiektów na Wyspie Sobieszewskiej atestowanymi produktami o potwierdzonej skuteczności. O szklanym budownictwie przyjaznym ptakom możesz przeczytać tutaj.
Dzięki, że byliście z nami. A niektórym tak się spodobało, że zdołali jeszcze wkręcić się na niedzielny spacer edukacyjny na uszatki.

Brawa dla obu Organizatorów, zwłaszcza dla ekipy gospodarzy – Stacji Biologicznej z szefową, dr Katarzyną Żółkoś na czele. Robicie kawał ciężkiej i genialnej roboty! Kochamy ten piknik nie tylko za merytoryczny, atrakcyjny program, piękne, zielone, spokojne miejsce, klimat slow, za to, że docierają do nas naprawdę ci, którzy chcą, ale też za to, jak się tam czujemy… Tacy zaopiekowani i ugoszczeni po królewsku. Dzięki! Współpraca z Wami to dzika przyjemność!

Edukowaliśmy w ramach IV edycji projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Tutaj zobaczysz piknikową fotorelację p. Kamila Jasińskiego (Teraz Wyspa Sobieszewska) – warto. Tutaj relacja GBPW KULING – jednego z organizatorów pikniku. A poniżej kilka zdjęć tylko z naszego stoiska.

Tekst: Ewelina Kurach

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio