Praca z ludźmi nie jest łatwa (z sowami jakoś łatwiej, choć czasami bardziej bolą nogi i szczęka się z zimna zębami…), edukacja, kształtowanie prawidłowych nawyków postępowania z dzikimi zwierzętami, zwracanie uwagi na etykę obserwacji przyrodniczych, przestrzeganie prawa ochrony przyrody… Oj, to ciągle studnia potrzeb bez dna! Ale czym częściej pojawiamy się wśród dzieci, dorosłych, tym lepsze efekty i – mamy nadzieję – mniej pracy dla nas… Choćby z takimi podlotami sów, których tak wiele teraz jest nieświadomie zabieranych spod opieki rodziców. To gorący czas interwencji. Nie ma dnia, by przynajmniej raz nie zadzwonił telefon czy nie wpadła wiadomość różnymi kanałami. A bywa też tak, że interwencje zajmują cały dzień i zabierają kawałek nocy.

Dlatego na Pomorzu edukacja wre. W niedzielę (16.06.2019 r.) edukowaliśmy na zaproszenie zaprzyjaźnionego Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie. Fundacja na swoje 6-te urodziny zorganizowała piknik „Oswajamy Ostoję”. Edukacji przyrodniczej, poznawaniu specyfiki pracy z dzikimi zwierzętami i jej codziennych bolączek, a także atmosferze piknikowej nie przeszkodził nawet deszcz i nagłe ochłodzenie. Krople z nieba przepędzili Ci, którzy wyszli z nami w teren i nie bali się przemoczyć nóg. Kto nie był, może tylko obejrzeć fotorelację.

Po pikniku – już w bardzo wąskim gronie – ruszyliśmy na nasłuchy sóweczki. Wiatr, który od popołudnia wzmagał, zmiótł sowie plany na noc. Z nasłuchu płomykówek tym bardziej były już nici.
Na pocieszenie zostaje jeszcze audycja radiowa „Magazyn Ekologiczny” w Radiu Gdańsk i zaprzyjaźniony red. Włodek Raszkiewicz. Wysłuchajcie, co w Ostoi piszczy, kwili i jak wygląda codzienność w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt. Aha, pamiętajcie o miskach z wodą dla dzikusów. Zawsze pełnych miskach!
Pozdrawiamy ekipę Ostoi i ich wolontariuszy. Było przemiło świętować ten dzień z Wami. 🙂

Dziękujemy za wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który od 4 lat dofinansowuje nasz projekt „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności”.

Edukacja i tekst: Ewelina Kurach

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Przekaż 1% podatku na ochronę sów

Stowarzyszenie Ochrony Sów jest ogólnopolską organizacją wyspecjalizowaną w ochronie sów. Naszym priorytetem jest ochrona tej grupy ptaków, jednak nasze działania ukierunkowane są także na edukację oraz badania.
Wesprzyj nasze działania wpłacając 1% podatku!

STOWARZYSZENIE OCHRONY SÓW
KRS: 0000285376

Więcej tutaj.

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio