Dzień prawie jak co dzień… Od wczoraj natłok obowiązków związanych z interwencjami dotyczącymi sów, poradami jak samodzielnie podejmować akcje, gdzie zgłaszać prace bez nadzoru ornitologa lub bez uzyskania przez wykonawców prac odstępstw od zakazów dotyczących gatunków chronionych (zezwolenia z właściwych terytorialnie Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska). Od wczoraj wieczora już siedem takich spraw. W tym jedna wyjazdowa na Dolnym Śląsku, którą przejął i pojechał prezes, Sławek Rubacha. A sprawa prosta: we dwójkę nie nadążamy z robotą i choć wiadomo, jak ważna jest edukacja w tym zakresie, pokazywanie dobrych (jak i złych przykładów!) to czas nie jest z gumy…
Dlatego przypominamy i niezmiennie polecamy e-learningowy kurs dotyczący prawa ochrony przyrody. Poświęć
4 godziny a zdobędziesz super wiedzę, aktualną i do tego bezpłatną oraz zdobytą w zaciszu domowym, kiedy jest Ci wygodnie. Zdobyta przez Ciebie wiedza ułatwi życie Tobie, ale pomoże i w naszej codzienności… Codzienności, podczas okresu lęgowego, określanej gorącą linią. Gorącą bynajmniej nie tylko przez upał za oknem! Na takiej infolinii – nierzadko niemal całodobowej – przydałby się jakiś miły przerywnik… I jest! Jest informacja z kolejną dobrą wiadomością…
– „Od połowy kwietnia realizuję w Gdańsku Oliwie projekt w ramach V edycji Programu „Decydujesz, pomagamy” Fundacji Tesco. Projekt trwa do końca lipca, a tymczasem przychodzą już wyniki konkursu z VI edycji. Mój wniosek na projekt pn. „Puszczyk, uszatka – sowia zagadka! Nocne tropienie sów”  przeszedł do II etapu konkursu. Od 17 czerwca do 14 lipca klienci sklepów Tesco w Kolbudach, Kowalach i Kościerzynie (woj. pomorskie) zdecydują, który projekt otrzyma najwyższe dofinansowanie. Co w praktyce oznacza to, że jesteśmy finalistami konkursu? To, że już teraz mamy pewny 1 tys. zł na działania statutowe. I walczymy o kolejne 2 lub 4 tys. zł. To niełatwy etap konkursu, bo trzeba mieć świetny i skuteczny pomysł, by zdobyć uwagę, zainteresowanie i przychylność klientów. A wiadomo, jak jest w sklepie, gdy odchodzi się od kasy… Projekty przyrodnicze rzadko otrzymują dofinansowanie w tego typu konkursach czy projektach partycypacyjnych. Nam się właśnie udaje trzeci raz zdobyć środki z Fundacji Tesco. Być może jest to sygnał, że powoli zaczyna się coś w tej naszej polskiej rzeczywistości zmieniać? Społeczeństwo zaczyna dostrzegać potrzebę włączania się w działania proprzyrodnicze, odczuwać potrzebę współodpowiedzialności i współdecydowania i w tym zakresie. A może jest to tylko pokłosie dużego doświadczenia i dobrych pomysłów na projekty? Tak czy siak, zazdroszczę miastom, które mają oddzielne budżety obywatelskie tzw. zielone, dedykowane właśnie środowiskowym aspektom. Tam można zrobić o wiele więcej dla zachowania czy poprawy bioróżnorodności miasta i zarażać tym mieszkańców.” – podsumowała Ewelina Kurach, koordynator projektów.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio