Od 6 lat lato na Wyspie Sobieszewskiej (woj. pomorskie) kojarzy się też z piknikiem edukacyjnym „Wyspa Przyrodników” organizowanym przez Stację Biologiczną Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING. Nasze Stowarzyszenie bierze udział w tym wydarzeniu po raz czwarty i zawsze w ramach realizowanego przez nas projektu edukacyjnego „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności”, który dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na VI edycję pikniku „Wyspa Przyrodników” zapraszamy 29 czerwca 2019 r. w godz 10:00 – 14:00 (ul. Ornitologów 26, Górki Wschodnie).

Tym razem nasze oferta edukacyjna przygotowana została wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inwestycji Przyjaznych Pta.com. Pomysł, przygotowanie stoiska i jego koordynacja: Ewelina Kurach.
Zapraszamy na nasze stoisko pn. „Zagrożenia cywilizacyjne dla sów. Działaj z nami!”. Edukować będą: Ewelina Kurach i Dariusz Górecki. Opowiemy o:

  • przyczynach spadku bioróżnorodności awifauny;
  • Atlasie Sów Polski – bazie online obserwacji żywych, martwych osobników i śladów ich obecności oraz danych, które udało nam się dotąd zebrać;
  • sowach i innych ptakach będących ofiarami różnych typów zagrożeń związanych z działalnością człowieka (np. kolizji z samochodami, szybami, ekranami, liniami wysokich napięć, sznurków, plastiku, lampionów, trucia gryzoni i zwierząt mających stać się ofiarami ptaków drapieżnych);
  • ochronie czynnej różnych gatunków sów;
  • budownictwie przyjaznym ptakom;
  • sposobach zabezpieczania przeszklonych budynków (domów jedno- i wielorodzinnych, biurowców), ekranów dźwiękochłonnych;
  • zasadzie umieszczania markerów graficznych na szybach, by spełniały założenie bezpieczeństwa.

Pokażemy też, jak na sowy i inne ptaki działają niezabezpieczone szyby, czym jest tzw. „efekt lustra”, jakie objawy wskazują na zderzenie ze szklaną powierzchnią. Opowiemy, jak pomóc takim ptakom i gdzie działają ośrodki rehabilitacyjne dla dzikich zwierząt w naszej okolicy oraz gdzie szukać aktualnego wykazu takich ośrodków w kraju. Na pikniku będą też pracownicy Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA w Pomieczynie. Będzie zatem okazja do wymiany doświadczeń i uzyskania informacji również od ich pracowników. Można będzie na przykład dopytać, jakie gatunki sów trafiają do OSTOI w ramach interwencji, co jest głównymi przyczynami ich urazów i chorób, jak wygląda proces rehabilitacji takich ptaków.

Kto nigdy nie był, warto przyjechać. To jedyny piknik przy sztucznie usypanej wydmie białej z typową roślinnością dla tego siedliska. Tutaj poczujesz prawdziwą atmosferę i edukację w duchu „slow”, gdzie oprócz ciekawej oferty edukacyjnej możesz skorzystać z leżaczka, przywiezionego przez siebie piknikowego koca i koszyka pełnego smakołyków. To świetna okazja do zabawy i odpoczynku w gronie rodziny, przyjaciół, sąsiadów lub nowo poznanych osób. A zaglądają tutaj turyści, koloniści wypoczywający na Wyspie Sobieszewskiej i w Trójmieście.

Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku Organizatorów.
Plakat do pobrania tutaj.
Program do pobrania tutaj.

Fot. wyróżniające:
Zdjęcie lotnicze na Stację Biologiczną UG i początki tworzenia Laboratorium Wydmowego (fot. Dariusz Bógdał).

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio