Zamknęliśmy roczny projekt pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2018 realizowany w woj. pomorskim i finansowany ze środków własnych
i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Autorem projektu i jego koordynatorem była Ewelina Kurach. To już III edycja. Oficjalnie projekt wystartował 1 czerwca 2018 roku, ale jego zadania były realizowane już od połowy kwietnia.

W tej edycji postawiliśmy na opracowanie i przygotowanie nowych pomocy dydaktycznych i materiałów edukacyjnych. I tak:

  • Zaprojektowaliśmy i wydaliśmy 1 tys. sztuk zakładek edukacyjnych o płomykówce Tyto alba guttata.
    Autorem rysunku jest Agnieszka Borowska /Atelier Gdańskie.
  • Zamówiliśmy skalowane tablice edukacyjne na sklejce z wizerunkami 10 krajowych gatunków lęgowych sów. Całość wykonał rysownik przyrodniczy, Marek Kołodziejczyk.
  • Zamówiliśmy 10 stempli z sowami. To wizerunki naszych lęgowych gatunków. Robią dosłownie furorę! Wszędzie, gdzie się pojawimy i nieważne czy za dnia czy w środku nocy.
    Projekty graficzne przygotowała Agnieszka Borowska /Atelier Gdańskie.
  • Wydaliśmy i bezpłatnie udostępniliśmy do celów edukacyjnych plakat „Lęgowe sowy Polski”, który jest aktualizacją koncepcji powstałej 11 lat temu. Autorami plakatu są Katarzyna Goworek (obecnie Skakuj) i Michał Skakuj.

Koncepcja wszystkich materiałów edukacyjnych, porady eksperckie oraz czuwanie nad procesem ich powstawania od „A” do „Z” to praca Eweliny Kurach. Te materiały były jej wielkim marzeniem, świetnie sprawdzają się w edukacji (na warsztatach, szkoleniach, w terenie) i cieszą oko .

Zorganizowaliśmy 9 stacjonarno – terenowych warsztatów pn. „SOS dla sów” (każdy po min. 3 godziny). Przeprowadziliśmy je w: Gdańsku Oliwie, Gdyni Orłowie, Buszkowach (gmina Kolbudy), Kartuzach, Mojuszu (gmina Sierakowice), Charzykowach (gmina Chojnice), Liczu (gmina Kwidzyn), Czarnem (powiat człuchowski) i Miłoradzu (gmina Tczew). Udział w nich wzięło łącznie 175 osób.Warsztaty prowadzili: Grażyna Jaszewska, Damian Ostrowski, Michał Malawski, Karol Niemiec i Ewelina Kurach. W tej edycji projektu, najdalsze trasy, jakie pokonywali uczestnicy liczyły po 200-300 km w jedną stronę. Jesteście niesamowici.

Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy 51 stacjonarnych warsztatów w pomorskich placówkach dydaktycznych
(od przedszkoli po szkoły licealne) w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Czarnem, Rzeczenicy, Przechlewie, Baninie, Luzinie, Malborku, Liczu, Pruszczu Gdańskim, Kowalach, Władysławowie, Sierakowicach, Mojuszu, Uniechowie i Debrznie. Udział w nich wzięło łącznie 979 dzieci i młodzieży oraz około 80 nauczycieli i pracowników placówek dydaktycznych. Warsztaty prowadzili: Grażyna Jaszewska, Ewelina Kurach i Damian Ostrowski.
Relacje z tych wszystkich wydarzeń znajdziecie w dziale „Aktualności”.

W ramach projektu pracowaliśmy również w plenerze na dwóch piknikach edukacyjnych. 7 lipca 2018 roku edukowaliśmy (Ewelina Kurach i Dawid Weisbrodt) na V Pikniku „Wyspa Przyrodników” na Wyspie Sobieszewskiej organizowanym przez Stację Biologiczną Uniwersytetu Gdańskiego i Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING. Na naszym stoisku pn. „Puszczyk, uszatka – sowia zagadka” gościliśmy około 280 mieszkańców Gdańska i turystów. Edukowaliśmy również w drugi dzień ( 7 października 2018 roku) największego pikniku edukacyjnego organizowanego w ramach Europejskich Dni Ptaków. Na VIII „Ptasim Pikniku” w Krynicy Morskiej. Piknik co roku organizuje Nadleśnictwo Elbląg i DRAPOLICZ. Oszacowaliśmy, że nasze stoisko odwiedziło blisko 550 osób z różnych części kraju. Edukowali: Sławek Rubacha i Ewelina Kurach.

W ramach różnych organizowanych przez nas konkursów (na Facebooku, podczas pikników i edukacji terenowej) wręczyliśmy 8 książek i albumów o sowach. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy. Zakupiliśmy również: profesjonalny rzutnik, który pozwala nam organizować „sowie kina pod niebem” oraz drobne pomoce dydaktyczne typu tablice edukacyjne, wabiki, lupę i in.

WSPÓŁPRACA:

Podczas realizacji projektu współpracowaliśmy z Pomorskim Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie, Biblioteką Publiczną w Czarnem, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Kaszubskim Inkubatorem Przedsiębiorczości w Kartuzach, Gminą Miłoradz, Zaborskim Parkiem Krajobrazowym, Stacją Biologiczną Uniwersytetu Gdańskiego, Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING.
– W imieniu edukatorów dziękuję im oraz Dyrekcji i nauczycielom, pracownikom Bibliotek i świetlic wiejskich, z którymi współpracowaliśmy przy organizacji spotkań. Dziękujemy za wystawione rekomendacje. Ta edycja była zdecydowanie najtrudniejsza dla mnie. Przyznam, że ten projekt w ogóle wymagał ode mnie najwięcej pracy i nerwów ze stali ze wszystkich, jakie koordynowałam na przestrzeni 10 lat. Szczególne podziękowania dla Sławka Rubachy za sprawną współpracę (papierologia, pieczątka, podpis… wiadomo…). Jak w zegarku. Chciałabym też podziękować dla Kasi Iwan-Malawskiej, Karolowi Niemcowi, Edycie Słomczyńskiej, Pawłowi Czechowskiemu, Przemkowi Obłozie, Damianowi Ostrowskiemu za wolontariat w postaci udostępniania własnych zdjęć do promocji wydarzeń i/lub konsultacji na etapie odbioru projektowanych pomocy dydaktycznych. Dobrze móc spojrzeć na coś czyimś okiem… A skoro o oku… Podziękowania dla Wojtka Oklińskiego za wybór modelu rzutnika. Teraz możemy mieć i kino pod chmurką. No i dzięki dla wszystkich realizatorów projektu!” – podsumowała Ewelina.

FINANSOWANIE:

Na realizację projektu otrzymaliśmy z WFOŚiGW w Gdańsku  23.000,00 zł brutto dotacji, wydaliśmy ją w całości, co do grosza. Koszta kwalifikowane wyniosły ostatecznie 29.516,87 zł brutto. Wkład własny w kwocie 6.516,87 zł brutto stanowił 22,08% kosztów kwalifikowanych.

Wynagrodzenie koordynatora projektu za 13 m-cy pracy – łączna kwota: 1.538,48 zł netto, z czego ok. 700 zł wydane zostało na administrację projektu.

Obsługa promocyjna i webmasterska projektu (wolontariat) oraz opracowanie sprawozdania na www: Ewelina Kurach.

 

KRÓTKA FOTORELACJA Z REALIZACJI PROJEKTU:

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio