W dniu 2 marca 2019 r. w sali kameralnej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury członkowie i miłośnicy Stowarzyszenia Ochrony Sów zorganizowali spotkanie pn. „Sowy – magiczne ptaki” . Podczas spotkania Robert Komorowski z Sulęcina oraz Dawid Karzólewski – główny specjalista Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego, wygłosili prelekcję na temat biologii, życia i zachowania sów. Omówiono jakie gatunki zamieszkują okolice Sulęcina, a na dowód ich realnego występowania została zaprezentowana wystawa zdjęć oraz film autorstwa Zbyszka Miszona i Roberta Komorowskiego. W spotkaniu poruszono aspekty czynnej ochrony sów poprzez zapewnienie miejsc lęgowych, które niestety zanikają przez wycinanie starych dziuplastych drzew, zamykanie otworów wlotowych w wieżach kościołów i strychach budynków mieszkalnych. Pokazano także fragment akcji ratowania lęgu płomykówki w jednym z kościołów oraz obrączkowanie młodych ptaków. Członkowie naszego Stowarzyszenia w sezonie zimowym 2018/2019 zamontowali 14 budek lęgowych dla płomykówki na wieżach kościołów na terenie gmin: Sulęcin, Bledzew, Międzyrzecz, Lubniewice. Mamy nadzieję , że w przyszłych latach dorosłe sowy zajmą budki lęgowe i dojdzie do pomyślnych lęgów.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami oraz młodzież z sulęcińskich szkół podstawowych. Spotkaniu towarzyszyła wystawa sowich piór zebranych przez Natalię i Miłosza oraz wypluwek. Ku naszemu zaskoczeniu, dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa książek i publikacji na temat tej grupy ptaków. Nie zabrakło także nauki rozpoznawania gatunków sów po ich charakterystycznych „pohukiwaniach”.

Był także kącik dla najmłodszych, gdzie pod opieką Agaty Hryniewieckiej-Cichoń oraz Agnieszki i Natalii Miszon, najmłodsi miłośnicy sów wykonywali (być może swoje pierwsze) prace plastyczne malując lub wycinając kolorowe, piękne sowy. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki z sowami.

W drugiej części spotkania, uczestnicy zgromadzili się przy wspólnym ognisku piekąc pyszne kiełbaski. W trakcie biesiady nie zabrakło ciekawych i humorystycznych opowieści o naszych tajemniczych i magicznych ptakach. Na koniec spotkania udaliśmy się do miejscowości Miechów, gdzie usłyszeliśmy głosy puszczyka i  mogliśmy podziwiać jego lot podczas ciemnej nocy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za ich obecność oraz chęć poznania magicznych ptaków – sów.

Organizatorzy imprezy dziękują bardzo za pomoc naszym sponsorom:

  • Burmistrz Sulęcina, Pan Dariusz Ejchart (ufundował upominki  z sowami),
  • Pan Adam Siwiński  – InterMarche w Sulęcinie (sponsor kiełbasy i napojów),
  • Pan Zbigniew Florczak – Cukiernia „Monika” (sponsor słodkości),
  • Pani Krystyna Hryniewiecka Sklep Spożywczo-Przemysłowy „EDEN”,
  • Sulęciński Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna w Sulęcinie (współorganizator),
  • Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie.

Organizatorzy:

Agata Hryniewiecka-Cichoń
Robert Komorowski
Dawid Karzólewski

Zdjęcia:
Natalia Miszon

Tekst:
Agata Hryniewiecka-Cichoń
Robert Komorowski

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio