Wiesz, że jednym z głównych zagrożeń dla uszatek Asio otus – obok chemizacji rolnictwa, kolizji drogowych i wzrostu drapieżnictwa (kuny, koty domowe) – są działania człowieka na ich zimowiskach? Miejsca, gdzie ptaki te nocują coraz częściej przeszkadzają ludziom z uwagi na odchody i wypluwki. Uszatki są umyślnie niepokojone i płoszone. Wycinane są drzewa, które za dnia wykorzystują jako bezpieczne schronienie, również przed nękającymi je ptakami dziennymi. Niekiedy sowy są również umyślnie zabijane. Takie sytuacje mają miejsce przede wszystkim w parkach miejskich, na cmentarzach, posiadłościach prywatnych. Obserwujemy bardzo niepokojące tendencje spadkowe zarówno liczebności zimujących uszatek na obserwowanych od lat noclegowiskach, jak i zanikanie takich miejsc.

Chcąc dotrzeć do społeczeństwa, przygotowaliśmy infografikę o tym gatunku. W przyszłości planujemy stawianie tablic edukacyjnych. W pierwszej kolejności na najbardziej konfliktowych zimowiskach. Znasz takie lokalizacje? Chcesz pomóc finansowo lub wesprzeć nas w pozyskaniu środków na produkcję i montaż tablic – skontaktuj się z nami.

W pracach koordynowanych przez Edytę Słomczyńską udział wzięli: Sławek Rubacha i Ewelina Kurach przy wsparciu Wojtka Oklińskiego, Pawła Szczepaniaka i Katarzyny Turzańskiej-Pietras. Opracowanie graficzne, na podstawie zdjęcia uszatki autorstwa Sławka Rubachy, przygotowała Monika Płoszyńska /Studio Agrafka.
Szczególne podziękowania za korektę językową treści infografiki kierujemy do Aliny Kajzer, która zresztą nie pierwszy raz wsparła nas wolontariacko w tenże sposób.

 

Infografika do pobrania i wydruku w formacie A4 tutaj.

Prawa autorskie:
Infografika, którą Ci użyczamy jest dziełem Stowarzyszenia Ochrony Sów i twórcy. Prosimy abyś przestrzegał praw, jakie nam przysługują. Możesz ją nieodpłatnie udostępniać, wykorzystywać w celach niekomercyjnych, edukacyjnych w niezmienionej treści i formie.
Jeśli chcesz postawić tablicę edukacyjną z naszą infografiką, koniecznie skontaktuj się z nami.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio