6-7 października 2018 r. w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) odbył się VIII Ptasi Piknik organizowany przez Nadleśnictwo Elbląg i Stowarzyszenie Drapolicz. Kolejny już rok byliśmy Partnerami tego wydarzenia. Ta największa krajowa impreza – z okazji Europejskich Dni Ptaków – w tym roku ściągnęła aż 2 tys. gości! To kolejny rekord uczestników. Skrzydlatych gości ornitolodzy zaś naliczyli 203 tys.! Najliczniejsza była zięba Fringilla coelebs 122 tys. os., najliczniejsze drapieżne to krogulec Accipiter nisus 732 os. i myszołów Buteo buteo 35 os.

Sobotni dzień spędziliśmy na ptasich obserwacjach, w tym na nowej, pięknej wieży obserwacyjnej. Pogoda wybitna, więc i ptaki  wyjątkowo dopisały. Tego od lat brakowało z okazji ptasiego święta – czasu, by popatrzeć w niebo, poprzedzierać się przez krzaki. W piątkowy wieczór nawet wróciliśmy na nasze „piszczkowe” łąki w Przebrnie. Sowy Mierzei Wiślanej Reaktywacja, czyli 4 godz łapania w 5 sieci. Na więcej nie pozwolił wiatr, trzeba było po północy zwijać sieci. Szaleństwo – płomykówka w sieci, czyli norma rocznych obozów dla tego gatunku zrobiona. 🙂 Ambiwalentne uczucia, bo nasza baza – leśniczówka zwana Piszczkiem od ostatniego gospodarza – zrównana z ziemią, po której zostały wyjątkowe wspomnienia i klepisko.
W niedzielę mieliśmy swoje stoisko edukacyjne i przez 7 godzin edukowaliśmy w ramach projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2018. Odwiedziło nas ok. 600 osób. Konkursowe nagrody książkowe (albumy „Sowy Polski” Artura Tabora) wędrują właśnie pocztą do Pani Aleksandry z Katowic  i Pana Bartka z Oświęcimia. Wśród odwiedzających stoisko, ci, którzy wykazali się największym zainteresowaniem sowami, byli ich obserwatorami, otrzymali od nas zakładki magnetyczne do książki z płomykówką.

Edukowali: Sławek Rubacha i Ewelina Kurach.

Nasza edukacja, stoisko, jak i Ptasi Piknik dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio