Gdańsk Oliwa, 1 września 2018 roku. Wieczór. Pogoda dopisała. Idealne warunki, by na wolność zwrócić dwa młode puszczyki Strix aluco. To podopieczni Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „OSTOJA” w Pomieczynie (woj. pomorskie). Jeden z nich – wraz z drugim rodzeństwem, którego niestety nie udało się odratować – trafił do Ostoi w pierwszych dniach maja, drugi w czerwcu br. Historia tych pierwszych mocno nas poruszyła. Doglądaliśmy ich, konsultowaliśmy stan zdrowia
i proces rehabilitacji. Dzięki takim spotkaniom, pewnego dnia
w ośrodku rehabilitacji spontanicznie wykluł się nam pomysł połączenia najprzyjemniejszej sprawy – zwracania dzikusów na wolność z edukacją terenową.

Warsztaty „SOS dla sów” z Ostoją okazały się strzałem w przysłowiową 10-tkę! Zainteresowanie było ogromne. Akcję wypuszczania poprzedziliśmy edukacją z zakresu etyki obserwacji ptaków, ochrony czynnej sów oraz obrączkowania ptaków i uzyskiwania wiadomości powrotnych z obrączek metalowych i kolorowych. Podzieliliśmy się własnymi doświadczeniami z tego typu działań. Rozmawialiśmy o postępowaniu z podlotami sów i innych ptaków. Nasi rehabilitanci – jeszcze za dnia – zostali zaobrączkowani i wypuszczeni. Polecieli jak marzenie! Jeden przysiadł blisko nas i dał się jeszcze 10 min. obserwować przez lornetkę. Drugiego część ekipy wypatrzyła nisko w gęstych  zadrzewieniach i zakrzaczeniach. Trzygodzinne spotkanie połączyliśmy z wieczornym spacerem. Udało się usłyszeć krótko, spontanicznie odzywającą się samicę puszczyka. Szukaliśmy dziuplastych drzew i miejsc odpowiednich na schronienie dla tych ptaków. Oglądaliśmy model w skali 1:1 jajka puszczyka, które wykonała dla nas Kasia Skakuj. He, he – była konsternacja… Niektórzy dłuższą chwilę powątpiewali, czy to oby jednak nie prawdziwe. Pokazaliśmy też budkę dla puszczyka i omówiliśmy zasady jej konstrukcji, wieszania oraz zabezpieczania przed drapieżnikami naziemnymi. Oczywiście był też czas na pamiątkowe stemple z puszczykiem.

Pięknie dziękujemy pracownikom i wolontariuszom Ostoi za zaangażowanie w codziennej pracy. Robicie naprawdę super robotę! Dlatego podwójne dzięki, że przyjechaliście! To była wyjątkowa okazja, by podpytać Was o funkcjonowanie takiego ośrodka, codzienne obowiązki, proces leczenia, rehabilitacji i przywracania ptaków na wolność. A uczestnikom warsztatów jeszcze raz dziękujemy za wszystkie przywiezione podarunki i wpłaty.

Fotorelacja dzięki uprzejmości uczestników. Nam dwa aparaty fot. odmówiły współpracy.

 

Warsztat prowadziła Ewelina Kurach. Zrealizowaliśmy go ramach projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” edycja 2018 dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio