27 czerwca 2018 r. Miejsce: Gdańsk Dolne Miasto.
Ależ to była wymiana energii… Ślady węgla na stołach, dłoniach, śmiech
a czasem i marudzenie pod nosem, gdy kreska nie szła idealnie po myśli autora… Warsztaty „Z polotem o sowach” w ramach projektu edukacyjnego pn. „Sowy w wielkim mieście” były pierwszymi w takiej formie, jakie udało nam się zrealizować. I obiecujemy sobie i Wam, że staniemy na głowie, by takich było więcej. Dlaczego? To, czego się na nich wszyscy od siebie nauczyliśmy jest potrzebne i ważne! Pracujemy angażując inne zmysły, emocje, poznając bliżej to, czego nie sposób doświadczyć przy innych metodach. To był świetny początek, by rozwinąć warsztatowe skrzydła ale
po kolei…

Od maja szukaliśmy ciekawego, pięknego miejsca, by słuchać, rozmawiać
o sowach i uczyć się je rysować, poznając równolegle tajniki wiedzy o ekologii i biologii tej wyspecjalizowanej grupy ptaków. Różne gdańskie lokalizacje chodziły nam po głowie, ale ostatecznie osobiste sympatie i przeżycia oraz plenery znad opływu Motławy skierowały nasze myśli i… energię do Inkubatora Sąsiedzkiej Energii.
W stronę grupy ludzi skupionej w pięknej, nowej siedzibie w rewitalizowanej dzielnicy – na Dolnym Mieście. I to był strzał w przysłowiową 10! Zgodnie z nazwą: energiczna, prężna, sympatyczna współpraca  – taka od serca, sąsiedzka. 🙂 Szczególne podziękowania dla p. Artura Snarskiego, który z ramienia naszego Partnera wydarzenia przejął współorganizację spotkania. Błyskawicznie się też okazało, że miejsca na warsztaty zostały niemal wyszarpnięte. Naprawdę do ostatniej minuty przez ich rozpoczęciem dzwoniły telefony, chętni pukali do drzwi
z pytaniem, czy mogą jeszcze wejść na salę.

W tajemniczy świat sów w pierwszej części warsztatowej wprowadziła uczestników Ewelina Kurach – koordynator projektu i edukator. Nie wiadomo było, w co się bardziej wgryźć z mnogości ciekawych tematów. Staraliśmy się przybliżyć strategie polowań sów, mechanizm cichego lotu, specyficzna budowę piór, nóg i palców ze szponami. Rozmawialiśmy o specjalizacjach konkretnych grup sów ale też o tym jakie gatunki spotkamy na terenie Gdańska, a jakich można szukać w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. A to wszystko okraszone m.in. zdjęciami, preparatami biologicznymi, kolekcjami sowich piór. Czasu jak zwykle mało, by rozwinąć skrzydła w tym temacie tak, jak rozwijają skrzydła nasi ptasi bracia mniejsi. A przecież przed nami była ta nowość – warsztat rysowania sowich piór pod okiem biologa – ornitologa i wyśmienitego ilustratora przyrodniczego, Michała Skakuja.  Znanego z charakterystycznej kreski, zwłaszcza miłośnikom serii książek Adama Wajraka np. o tropieniu w różnych porach roku, ale też dla tych, którzy w terenie biegają z kluczem do oznaczania storczyków. I wielu wielu innych czasopism i książek. To odpowiedni człowiek by mówić i rysować pióra, ptasi lot, a przekuł tę pasję też na pracę łączącą ornitologię i lotnictwo. Za węgiel, ołówki i kredki chwyciliśmy już w plenerze. Pod chmurką, w blasku chylącego się ku zachodowi słońca, przy wietrze znad rzeki i przy towarzyszącym nam świście śmigających jerzyków, zaczęliśmy rysować. Poznawać co ważniejsze tajniki rysunku, proporcji, cieniowania, budowy pióra, ich roli dla ptaków.
A właśnie – wiecie ile grzebyków jest na skrajnej lotce puchacza? Wiecie po co są te grzebyki i na których piórach ich szukać? Który gatunek sowy ich nie ma, a które sowy „przyoszczędziły” na tych ewolucyjnych przystosowaniach? No i czy każdy może narysować pióro w 1-2 minuty?
Na liście uczestników mieliśmy 32 osoby, w warsztatach udział wzięło 29 osób. Wszyscy otrzymali zakładki z uszatką, które wydaliśmy w ramach projektu.

Warsztaty „Z polotem o sowach” zrealizowane zostały w ramach projektu edukacyjnego „Sowy w wielkim mieście” finansowanego ze środków Stowarzyszenia Ochrony Sów i Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Fotorelacja: Artur Snarski /ISE Gdańsk.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook12Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio