Dosłownie kilkanaście dni temu (jeszcze farbą pachnie) wydana została nowa książka „Trendy liczebności ptaków w Polsce” wydana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Opisano w niej aż 160 gatunków populacji lęgowej oraz 34 gatunki populacji nielęgowej.  Sama książka (tekst, skład, druk itp.) to efekt pracy wieloosobowego składu autorów, natomiast gdyby nie praca dziesiątek, jeśli nie setek obserwatorów z całej Polski moglibyśmy drukować jedynie białe kartki. Wam wszystkim należą się ukłony i podziękowania!
No ale dosyć słodzenia, teraz konkrety. 🙂 To co dla nas najważniejsze, to w książce opisane zostały trendy liczebności dla 5 gatunków sów: sóweczki Glaucidium passerinum, włochatki Aegolius funereus, uszatki Asio otus, puszczyka Strix aluco, puszczyka uralskiego Strix uralensis. Nasze Stowarzyszenie od 2010 roku koordynuje prace nad Monitoringiem Lęgowych Sów Leśnych – obiektywnie napiszę –  jednego z najtrudniejszych, jeśli nie najtrudniejszego programu monitoringu ptaków. Możecie nie dowierzać, ale każdego roku około 35 śmiałków=sowiarzy rusza w ciemny las, aby stanąć oko w oko ze strzygami, wampirami, Freddy Kruegerem, wszystkimi potworami z filmu „Powrót żywych trupów”, bo akurat własnie wtedy, w tym momencie to wszystko nam się przypomina! Zresztą jako koordynator tego programu, mimo wszystko mogę zostać posądzony o brak obiektywizmu. Pozwolę sobie zatem przytoczyć tekst e-maila, jaki otrzymałem od jednego z monitoringowców:
„W ogóle to teraz żałuje, że wybrałem tę ćwiartkę z kwadratu 10 x 10. Jest ciężki do kontroli i w zasadzie w przyszłości trzeba go robić we dwóch, bo na koniec nie wiadomo jak się człowiek nazywa. Zrobiłem to celowo, bo tam nie mam za wiele danych z monitoringu parkowego. Ale jest to obszar ochrony ścisłej utworzony m.in z uwagi na niewypały i niedostępność. Wlazłem tam też na niedźwiedzia podczas pierwszej kontroli i teraz mam trochę traumę jak chodzę w nocy po lesie.”

W jakim innym monitoringu ptaków chodzi się w nocy, po dywanie niewybuchów, pod rękę z niedźwiedziem?

„Trendy liczebności ptaków w Polsce” jest książką bezpłatną i za jakiś czas wersja drukowana będzie do zdobycia w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie. Na stronie GIOŚ zostanie także umieszczona w formie pliku pdf. My również podlinkujemy ją w naszym dziale Publikacje.

Autorzy i sposób cytowania:

Chylarecki P., Chodkiewicz T., Neubauer G., Sikora A., Meissner W., Woźniak B., Wylegała P., Ławicki Ł., Marchowski D., Bzoma S., Cenian Z., Górski A., Korniluk M., Moczarska J., Ochocińska D., Rubacha S., Wieloch M., Zielińska M., Zieliński P., Kuczyński L. 2018. Trendy liczebności ptaków w Polsce. GIOŚ, Warszawa.

Podziel się! Share!Share on Facebook41Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio