Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego pn. „Sowy w wielkim mieście”. Projekt realizowany będzie na obszarze administracyjnym miasta Gdańsk.

Termin jego realizacji: 26 kwietnia – 20 lipca 2018 r.

Serdecznie zachęcamy do udziału. Sponsorów zaś do wsparcia projektu w formie rzeczowej lub finansowej, co pozwoli nam urozmaicić lub poszerzyć ofertę dla mieszkańców miasta.

W ramach projektu zaplanowaliśmy m.in.:

  • projekt i druk 1000 szt. zakładek magnetycznych do książek z wizerunkiem uszatki i promujących Atlas Sów Polski;
  • zakup realistycznego modelu jaja puszczyka Strix aluco (skala 1:1);
  • projekt aktualizacji plakatu z krajowymi gatunkami lęgowymi sów;
  • 20 bezpłatnych warsztatów stacjonarnych (wymiar: 1 godz. lekcyjna) realizowanych w placówkach dydaktyczno-wychowawczych. Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów wszystkich typów szkół będą realizowane od 16 maja br.
  • 1 bezpłatny warsztat stacjonarno-terenowy z nasłuchami sów dla osób indywidualnych, rodzin z dziećmi (grupa ok. 20-25 os.);
  • 1 bezpłatny warsztat stacjonarny dotyczący budowy piór sów, cichego mechanizmu lotu i polowania sów połączony z malowaniem realistycznych piór uszatki i/lub puszczyka (grupa ok. 25-30 os.).

Placówki przedszkolno-szkolne zainteresowane udziałem, prosimy o kontakt mailowy z koordynatorem projektu. Prosimy o podanie: pełnej nazwy placówki, adresu, osoby do kontaktu oraz nru tel. w celu umówienia terminu warsztatów. Informujemy, że – z uwagi na duże zainteresowanie projektem oraz mając na celu uzyskanie jak najlepszych efektów ekologicznych – zaplanowaliśmy przeprowadzenie dla jednej szkoły/przedszkola max. 2 warsztatów.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży będą dotyczyły: ekologii i biologii sów obszaru miejskiego (na przykładzie Gdańska: puszczyk, uszatka), zagrożeń dla tych gatunków, roli sów w środowisku przyrodniczym i gospodarce człowieka, metod czynnej ochrony. Opowiemy o rozpoznawaniu sów, ich przystosowaniach do życia w środowisku, w jakim bytują, zwłaszcza zaś w mieście. Zdradzimy, gdzie i jak skutecznie szukać tych ptaków wokół nas. Opowiemy jakie gatunki można spotkać w Gdańsku, na Pomorzu i czy wśród nich są rzadkie lub wyjątkowe pod jakimś względem. Opowiemy, gdzie gniazdują i pokażemy jak wygląda sztuczne miejsce gniazdowania dla poszczególnych gatunków (modele w skali 1:1). Przedstawimy również przykłady działań naszego Stowarzyszenia oraz Atlas Sów Polski, czyli bazę obserwacji sów. Będzie też okazja do doświadczeń, obejrzenia preparatów. Dla najmłodszych mamy kilka propozycji aktywności ruchowej i manualnej. Dla aktywnych będą wyjątkowe nagrody. Dla wszystkich elektroniczne plakaty z sowami lęgowymi Polski.
Warsztaty każdorazowo zakresem materiału, formą i metodą pracy dostosowywane są do wieku i wiedzy odbiorców. Prowadzone będą przez Ewelinę Kurach –  wieloletniego, doświadczonego edukatora z praktyką terenową.

Koordynatorem projektu jest Ewelina Kurach, kontakt: ewelina.kurach@sowy.sos.pl

 

Koszt kwalifikowany projektu wynosi 8.470,00 zł brutto, z czego kwota dotacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku to  5.000,00 zł brutto. Nr umowy: RWB-W/WŚ/U-W.Bież./2018 z dnia 25 kwietnia 2018 r.

Projekt „Sowy w wielkim mieście” finansowany jest  ze środków własnych Stowarzyszenia Ochrony Sów i Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Szlarą, czyli sowią twarzą projektu została uszatka Asio otus.  🙂
Rys. Katarzyna Kopiec-Sekieta.

Podziel się! Share!Share on Facebook103Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio