Stacjonarno-terenowe warsztaty edukacyjne „SOS dla sów” w ramach II edycji projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” prowadzimy w różnych częściach województwa pomorskiego. Tym razem miały one miejsce w południowym-zachodnim jego krańcu. Nasz edukator, Damian Ostrowski 2 marca 2018 r. dotarł do miejscowości Stare Gronowo w gminie Debrzno, gdzie w pięknym pałacu klasycystycznym wzniesionym w połowie XIX wieku, przedstawiał tajniki z życia sów. W spotkaniu uczestniczyło 18 osób. Niestety z powodu panującej aury i wszechobecnych w tym czasie chorób, kilka osób musiało zrezygnować z udziału w prelekcji. A na spotkaniu było jak zwykle wesoło i zabawnie. W trakcie omawiania ubarwienia sów nie lada gratką okazało się odnalezienie na zdjęciu kryptycznie ubarwionej sowy. O tym, jak trudno zobaczyć sowę skrywającą się wśród gałęzi niech świadczy fakt, że na wiele przeprowadzonych zajęć dopiero w Starym Gronowie znalazła się osoba, która na prezentowanym zdjęciu spostrzegła sóweczkę. Po części praktycznej przyszła kolej na wyjście w teren. Mimo 11 stopniowego mrozu nikt nie zrezygnował z prób odnalezienia puszczyka. Niewątpliwie ogromnym plusem Starego Gronowa jest znajdujący się tuż za pałacem stary park, który raczej przypomina magiczny, zarośnięty las z pięknymi, rozłożystymi i starymi drzewami. Na puszczyki nie trzeba było długo czekać, ponieważ tuż po opuszczeniu budynku wszyscy usłyszeli samca i samicę tych najpospolitszych w Polsce sów. Mimo, że nie udało się ich zobaczyć, to emocje podczas próby ich wypatrzenia udzieliły się wszystkim.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki magnetyczne z rysunkiem pójdźki autorstwa Zbigniewa Jaszcza, które wydaliśmy w ramach projektu. To kolejny gatunek sowy, który warto poszukać…

Serdeczne podziękowania dla Pani Wioletty Fierek, sołtys Starego Gronowa, za pomoc w realizacji niniejszego spotkania.

Warsztaty prowadzone były w ramach projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodnośći” edycja 2017 dotowanego ze środków własnych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W piątek, 17 marca 2018 r., przedostatnie już warsztaty w ramach tej edycji projektu. Odbędą się one w Żelichowie (gmina Nowy Dwór Gdański) i poprowadzi je Ewelina Kurach. Wolnych miejsc niestety już dawno nie ma.

Fotorelacja ze Starego Gronowa.

 

Podziel się! Share!Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Płomykówki on-line

Przekaz on-line z kamer zainstalowanych przy stanowisku lęgowym płomykówki w  woj. lubuskim.
Dziękujemy firmie Kajakom za ogromny wkład w ten projekt. Bez Waszej wiedzy, zaangażowania oraz sprzętu, realizacja nie byłaby możliwa.

płomykówka kamera 1

płomykówka kamera 2

Atlas Sów Polski

atlas.sowy.sos.pl

Największa baza gromadząca obserwacje żywych i martwych sów oraz śladów ich obecności w Polsce. Zgłoś swoje obserwacje!

» Przejdź do: atlas.sowy.sos.pl

Partner BizneSowy

Zapoznaj się z regulaminem naszego programu partnerskiego.

» Przejdź do strony Programu

Dołącz do nas już teraz

Twoje członkostwo i aktywność w Stowarzyszeniu pomoże zachować przyrodę, chronić populacje sów i szerzyć wiedzę o tych wspaniałych ptakach. Przyłącz się do nas.

Zostań członkiem SOS »

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonane przez Tru studio